BIPWtorek, 30.5.2023

Jubileusz gnieźnieńskiego liceum

Jubileusz gnieźnieńskiego liceum
Szkoła istnieje od 1863r., kiedy to, w wyniku wcześniejszych, kilkuletnich starań ludności polskiej, regencja poznańska wyraziła zgodę na utworzenie "wyższej szkoły miejskiej dla chłopców". Uroczyste jej otwarcie nastąpiło 15 października 1863r., a w 1866r. szkoła została upaństwowiona, otrzymując nazwę: Królewskie Gimnazium Gnieźnieńskie.

Przez lata swego istnienia zmieniła się jej struktura edukacyjna, co dyktowała historia narodu i co wynikało z reform i zarządzeń oświatowych. Od roku szkolnego 1951/52 stała się szkołą koedukacyjną.

Bogata historia istnienia tej uczelni dowodzi, że zawsze kładziono w niej nacisk na krzewienie ducha patriotycznego wśród wychowanków, czego przykładem jest m. in. działalność konspiracyjna organizacji uczniowskiej Towarzystwa im. Tomasza Zana w czasach zaboru pruskiego, udział uczniów w powstaniu wielkopolskim w 1918r i II wojny światowej.

Bohaterskie, przepeÅ‚nione duchem patriotyzmu czyny ,,chrobrzaków ’’ przypomniane zostaÅ‚y podczas uroczystej akademii, która odbyÅ‚a siÄ™ w minionÄ… sobotÄ™. WÅ›ród wielu uczestniczÄ…cych w niej goÅ›ci byÅ‚a przewodniczÄ…ca Rady Powiatu GnieźnieÅ„skiego Danuta Winiarska, starosta Krzysztof Ostrowski i wicestarosta Dariusz Pilak. Starosta wrÄ™czyÅ‚ nagrody pieniężne czterem nauczycielom liceum: Agnieszce Janas, Marii Gołębiewskiej, Marii Pawlak i Dorocie Seidel.
W dzieÅ„ poprzedzajÄ…cy akademiÄ™ absolwenci spotkali siÄ™ w starym budynku szkoÅ‚y (obecnie studium medyczne), nastÄ™pnie przeszli korowodem ulicami miasta pod pomnik swojego patrona – BolesÅ‚awa Chrobrego, uczestniczyli we mszy Å›w. w Katedrze, a na koniec w zorganizowanym przed gmachem przy ul. Kostrzewskiego apelu polegÅ‚ych.

Ewa Michalak
drukuj:
udostępnij:
PROJEKTY REALIZOWANE PRZEZ POWIAT

reklama aplikacji mobilnej
Rejestracja rezerwacji pojazdów
Status kolejki