Oprócz Starosty GnieźnieÅ„skiego powiat bÄ™dÄ… reprezentowali: Jerzy NadoliÅ„ski – PrzewodniczÄ…cy Rady Powiatu, Telesfor GoÅ›ciniak oraz ZdzisÅ‚aw Kujawa – czÅ‚onkowie ZarzÄ…du Powiatu.
Przypomnijmy, delegacja niemiecka odwiedziła Powiat Gnieźnieński w dniach 2-4 maja br. Wówczas Starostowie obu powiatów podpisali list intencyjny o woli podjęcia partnerskiej współpracy w niedalekiej przyszłości.
Rada Powiatu Gnieźnieńskiego podczas sesji czerwcowej podjęła jednogłośnie uchwałę o współpracy pomiędzy obu powiatami. Podobną uchwałę (również jednogłośnie) podjął Powiat Teltow-Fläming.
PodjÄ™cie współpracy samorzÄ…dowej z polskim partnerem jest zapisane w konstytucji Landu Brandenburgia. Powiatowi Teltow – Fläming jak dotÄ…d nie udaÅ‚o siÄ™ nawiÄ…zać współpracy z żadnym powiatem z Polski. Dla Powiatu GnieźnieÅ„skiego podpisanie umowy partnerskiej z Powiatem Teltow – Fläming bÄ™dzie natomiast ukoronowaniem kilkuletnich poszukiwaÅ„ partnera po drugiej stronie Odry. BÄ™dzie to jednoczeÅ›nie pierwszy samorzÄ…d, z którym Powiat GnieźnieÅ„ski podejmie współpracÄ™.
Oba powiaty łączy wiele wspólnych cech. Podobnie jak w Powiecie GnieźnieÅ„skim najważniejszym problemem dla Powiatu Teltow – Fläming jest bezrobocie siÄ™gajÄ…ce w caÅ‚ej Brandenburgii Å›rednio 20 %. Główny akcent w swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci oba powiaty kÅ‚adÄ… na rozwój sektora maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorstw oraz rozwój turystyki. Niedaleka odlegÅ‚ość daje szansÄ™ na aktywnÄ… współpracÄ™ pomiÄ™dzy partnerami na wielu pÅ‚aszczyznach: gospodarczej, kulturalnej, samorzÄ…dowej itp.
Miejscowość Teltow leży na poÅ‚udnie od Berlina. Powiat Teltow – Fläming jest głównie powiatem rolniczym. Bogate w lasy i jeziora ziemie staÅ‚y siÄ™ ulubionym celem mieszkaÅ„ców Berlina. Z kolei dla rozwoju przemysÅ‚u w tym regionie wielkie znaczenie miaÅ‚a budowa kanaÅ‚u Teltow, dziÄ™ki któremu w 1906 roku powstaÅ‚o na poÅ‚udniu Berlina połączenie miÄ™dzy SprewÄ… i HawelÄ…. Przemożny wpÅ‚yw sÄ…siedniego Berlina przeksztaÅ‚ciÅ‚ niewielkie swego czasu miasteczko Teltow, którego ludność zajmowaÅ‚a siÄ™ głównie rolnictwem i ogrodnictwem, w spory oÅ›rodek przemysÅ‚u metalowego i elektrotechnicznego. BiorÄ…c historycznie, Region Fläming należy do najmÅ‚odszych regionów Brandenburgii. Należąc dawniej do Saksonii, przyłączony zostaÅ‚ do Marchii dopiero w 1815 r. po Kongresie WiedeÅ„skim. Najciekawsza z krajobrazowego i turystycznego punktu widzenia jest zachodnia część tej wyżyny, tzw. Hoher Fläming wraz z najwyższym wzniesieniem Brandenburgii, wzgórzem Hagelberg koÅ‚o Belzig. Ze wzglÄ™du na dawnÄ… graniczność Fläming jest krainÄ… bogatÄ… w zamki obronne.
Agnieszka Rzempała-Chmielewska