29 kwietnia 2000 r. w Gnieźnie, w auli przy Muzeum PoczÄ…tków PaÅ„stwa Polskiego zebraÅ‚ siÄ™ na uroczystym posiedzeniu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
Po otwarciu obrad i odÅ›piewaniu hymnu paÅ„stwowego, marszaÅ‚ek Maciej PÅ‚ażyÅ„ski powitaÅ‚ zebranych, podkreÅ›lajÄ…c, że posiedzenie odbywa siÄ™ w Gnieźnie - miejscu symbolicznym, mieÅ›cie szczególnym, które przed 1000 lat byÅ‚o pierwszÄ… stolicÄ… formujÄ…cego siÄ™ paÅ„stwa polskiego, w którym koronowany byÅ‚ pierwszy król BolesÅ‚aw Chrobry i gdzie spoczywajÄ… szczÄ…tki Å›w. Wojciecha.
MarszaÅ‚ek powitaÅ‚: duchowieÅ„stwo KoÅ›cioÅ‚a rzymskokatolickiego z Jego EminencjÄ… ksiÄ™dzem kardynaÅ‚em Józefem Glempem, przewodniczÄ…cym Konferencji Episkopatu; przedstawiciela Stolicy Apostolskiej ksiÄ™dza arcybiskupa Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego w Polsce; ordynariuszy diecezji utworzonych w czasie Zjazdu i Synodu GnieźnieÅ„skiego z Jego EminencjÄ… ksiÄ™dzem kardynaÅ‚em Henrykiem Gulbinowiczem, metropolitÄ… wrocÅ‚awskim i Jego EkscelencjÄ… ksiÄ™dzem arcybiskupem Henrykiem MuszyÅ„skim, metropolitÄ… gieźnieÅ„skim.
Maciej PÅ‚ażyÅ„ski powitaÅ‚ także przedstawicieli koÅ›cioÅ‚ów chrzeÅ›cijaÅ„skich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej z jej prezesem Jego EkscelencjÄ… ksiÄ™dzem biskupem Janem Szarkiem.
SÅ‚owa powitania marszaÅ‚ek Sejmu skierowaÅ‚ do rzÄ…du Rzeczypospolitej Polskiej z premierem Jerzym Buzkiem oraz przybyÅ‚ych na posiedzenie senatorów z senatorem Jerzym SmorawiÅ„skim, reprezentujÄ…cym marszaÅ‚ek Senatu; przedstawicieli wÅ‚adzy sÄ…downiczej RP, a także reprezentantów innych najwyższych organów paÅ„stwa.
Serdecznie powitaÅ‚ marszaÅ‚ek przedstawicieli Wielkopolski: wÅ‚adze województwa z wojewodÄ… Maciejem MusiaÅ‚em, marszaÅ‚kiem województwa Stefanem MikoÅ‚ajczakiem; przewodniczÄ…cym sejmiku Józefem GruszkÄ…; wÅ‚odarzy miasta Gniezna i powiatu - prezydenta miasta Bogdana TrepiÅ„skiego oraz starostÄ™ Jacka Marciniaka, a także przedstawicieli wielkopolskich Å›rodowisk naukowych, instytucji kulturalnych i oÅ›wiatowych, wojska, policji oraz innych sÅ‚użb.
Podjęcie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwały w 1000 rocznicę Zjazdu Gnieźnieńskiego.
Marszałek Sejmu zaproponował, aby Sejm podjął uchwałę następującej treści:
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, zebrany na uroczystym posiedzeniu w Gnieźnie w 1000 rocznicÄ™ Zjazdu GnieźnieÅ„skiego, potwierdza, że suwerenna i przyjazna innym narodom Rzeczpospolita, której korzenie sÄ… zwiÄ…zane z tym miejscem, jest dobrem wspólnym narodu, a jej rozwój i umacnianie pozostaje gÅ‚ównym celem polityki polskiej i dążeÅ„ obywateli naszej Ojczyzny.
Wytyczona u Grobu Å›w. Wojciecha droga, prowadzÄ…ca PolskÄ™ do wspólnoty politycznej i kulturowej z chrzeÅ›cijaÅ„skÄ… EuropÄ…, znajduje dziÅ› naturalnÄ… kontynuacjÄ™ w naszych dążeniach do zajÄ™cia należnego nam miejsca w rodzinie paÅ„stw europejskich, na równych z innymi narodami prawach. Realizacja tego celu sÅ‚uży bezpieczeÅ„stwu i rozwojowi tak Polski, jak i caÅ‚ej Europy.
Ojczyzna nasza po wielokroć w swej historii doÅ›wiadczaÅ‚a obcej agresji. WiedzÄ…c, jakÄ… wartość ma wolność i jakÄ… cenÄ™ przychodziÅ‚o nam za niÄ… pÅ‚acić, z najwyższym szacunkiem odnosimy siÄ™ do wolnoÅ›ci innych narodów, traktujÄ…c jÄ… jako ich niezbywalne prawo. Pamięć o czynach ojców, dziadów i pradziadów nakÅ‚ada dziÅ› na wszystkich Polaków obowiÄ…zek wÅ‚aÅ›ciwego wykorzystania daru wolnoÅ›ci dla umocnienia naszej Ojczyzny i zapewnienia pomyÅ›lnoÅ›ci wszystkim jej obywatelom.
Zgodnie z sÅ‚owami papieża Jana PawÅ‚a II za fundament jednoczÄ…cej siÄ™ Europy uznajemy ksztaÅ‚tujÄ…ce jÄ… na przestrzeni dziejów duchowe wartoÅ›ci, wzbogacone różnorodnoÅ›ciÄ… kultur i tradycji poszczególnych narodów. Uczestnictwo Polski w zjednoczonej Europie nie może oznaczać rezygnacji Polaków z niepodlegÅ‚oÅ›ci, wÅ‚asnej tożsamoÅ›ci, tradycji i wyznawanych wartoÅ›ci. SÄ… one naszym wkÅ‚adem do wspólnoty paÅ„stw, który może jÄ… wzbogacić.
Zważywszy na to, że historyczne zmiany, jakie dokonujÄ… siÄ™ w naszej Ojczyźnie, nie przyniosÅ‚y jeszcze poprawy bytu wielu Polakom, oÅ›wiadczamy, że Sejm Rzeczypospolitej doÅ‚oży wszelkich staraÅ„, by z efektów rozwoju Polski korzystali wszyscy jej obywatele.
Åšwiadomi wyzwaÅ„ stojÄ…cych przed ludzkoÅ›ciÄ… u progu nowego tysiÄ…clecia, przyjaźni sÄ…siadom i innym narodom, wyrażamy naszÄ… wolÄ™ wspóÅ‚pracy ze wszystkimi paÅ„stwami, tak aby rozwój cywilizacyjny spoÅ‚eczeÅ„stw sÅ‚użyÅ‚ rozwiÄ…zywaniu podstawowych problemów spoÅ‚ecznych, ekonomicznych i politycznych Å›wiata.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje pamięć o Zjeździe GnieźnieÅ„skim i ustanowieniu Metropolii GnieźnieÅ„skiej za szczególne narodowe zobowiÄ…zanie do moralnego i intelektualnego sprostania wielkim wyzwaniom, przed jakimi stoi Polska u progu nowego wieku i nowego tysiÄ…clecia.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął, przez aklamację, uchwałę w 1000. rocznicę Zjazdu Gnieźnieńskiego.