Co nas wyróżnia?

Powiat Gniezno - co nas wyróżnia?

Powiat Gnieźnieński to wyjątkowe miejsce na mapie Wielkopolski. To tutaj Mieszko I podjął decyzję o przyjęciu chrztu, która znacząco wpłynęła na dalsze losy młodego państwa. To właśnie w gnieźnieńskiej Archikatedrze złożone zostały szczątki św. Wojciecha – patrona Polski. Wreszcie to właśnie w Gnieźnie krzyżuje się najstarsza trasa turystyczna w kraju Szlak Piastowski. To jeden z najbardziej znanych szlaków kulturowych w Polsce. Przebiega on przez obszar dwóch województw - wielkopolskiego oraz kujawsko–pomorskiego i obejmuje miejscowości związane z historią panowania rodu Piastów do roku 1370.

więcej na www.szlakpiastowski.pl

Z myślą o rowerzystach Powiat Gnieźnieński wytyczył oraz oznakował zupełnie nowe szlaki rowerowe. Powstało sześć, zróżnicowanych pod względem długości i trudności, tras. Każda z nich zaczyna się na gnieźnieńskim rynku i prowadzi przez najpiękniejsze i najciekawsze zakątki powiatu. Atrakcją dla zwolenników aktywnego wypoczynku będą liczne akweny wodne, z bardzo popularnym wśród turystów ośrodkiem w Skorzęcinie. Wypoczynek na łonie natury dopełni bogata oferta ośrodków jeździeckich. Na miłośników architektury czekają tajemnicze dwory i pałace, jak chociażby ten najpiękniejszy - w Zakrzewie. Warte zobaczenia są również unikatowe kościoły drewniane.

więcej na www.tupowstalapolska.pl

Wycieczka dla całych rodzin? Dlaczego nie! Fabryki bombek choinkowych, zabytkowa parowozownia, warsztaty muzealne, muzea techniki i rozwinięta baza noclegowo-gastronomiczna to wspaniała propozycja na weekendowy wypad. Punktem obowiązkowym jest także wizyta w Muzeum Archidiecezjalnym i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, gdzie najstarsza historia naszego kraju znajduje się dosłownie na wyciągnięcie ręki. Nie da się w tym miejscu uniknąć powiązania faktów historycznych z prastarymi legendami i podaniami regionalnymi. Można je spotkać na ścieżkach Szlaku Mitów i Legend.

więcej na www.kulturapiastowdladzieci.pl

Powiat Gnieźnieński to wreszcie doskonała propozycja dla inwestorów! Dogodne położenie w sąsiedztwie autostrady A2 oraz drogi ekspresowej S5, bliskość lotniska w Poznaniu i relatywnie niskie koszty pracy - w połączeniu z gotową ofertą inwestycyjną: Strefy Aktywizacji Gospodarczej na terenie gminy Czerniejewo oraz obszarami Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” w Łubowie, a także Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na obszarze miasta Gniezna z całą pewnością sprzyjają ulokowaniu tu własnego biznesu.

więcej na www.gospodarka.powiat-gniezno.pl

 

Czy wiesz, że:

  • na terenie pałacu w Niechanowie, w okresie I rozbioru Polski, przebywał autor naszego hymnu narodowego – Mazurka Dąbrowskiego - Józef Wybicki?

  • w roku 1979 oraz 1997 Gniezno odwiedził Ojciec Święty św. Jan Paweł II?

  • 29 kwietnia 2000 r. w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, na uroczystym posiedzeniu 1000 lat po historycznym Zjeździe Gnieźnieńskim, zebrał się Sejm Rzeczypospolitej Polskiej?

  • w powiecie gnieźnieńskim znajduje się najmniejsza miejscowość w Wielkopolsce – Pola Lednickie?

  • na polach pod wsią Sokolniki leży jeden z największych głazów narzutowych Wielkopolski – „Tarcza Olbrzyma”?

Starostwo Powiatowe