Archeologia podwodna. Skarby z jezior Wielkopolski i Brandenburgii

2008-01-29

Wpisuje się w cykl wielu imprez kulturalnych, pilotowanych przez Stowarzyszenie Kulturland Brandenburg, a poświęconych w 2007 roku wspólnemu tematowi, jakim jest woda [Fokus Wasser]. Woda jest czynnikiem łączącym oba nasze regiony, gdyż zarówno w Brandenburgii, jak też w Wielkopolsce występują liczne zbiorniki i cieki wodne, stanowiące prawdziwe bogactwo a zarazem ważny element kształtujący środowisko naturalne człowieka.

Celem wystawy jest prezentacja dziedzictwa kulturowego obu regionów, zachowanego do naszych czasów dzięki konserwującym właściwościom środowiska wodnego jezior, a odkrytym i udostępnionym dla zwiedzających dzięki pracy archeologów, zwłaszcza specjalizujących się w archeologii podwodnej a także dzięki konserwatorom i muzealnikom z obu krajów. Na ekspozycję wybrano zabytki z okresu średniowiecza i wczesnej nowożytności z trzech miejsc: z okolic miejscowości Prenzlau w północnej Brandenburgii, z Ostrowa Lednickiego i Gniezna, przechowywanych w trzech instytucjach: w Dominikanerkloster Prenzlau, w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

DLACZEGO WARTO ZOBACZYĆ NAJNOWSZĄ WYSTAWĘ W MPPP ?

Wystawa - pierwszy w Polsce pokaz zabytków archeologii podwodnej - jest owocem współpracy między Brandenburgią a Wielkopolską.

Muzeum Początków Państwa Polskiego będzie jedynym miejscem ekspozycji wystawy w naszym kraju. Więcej informacji www.mppp.pl
Źródło: www.mppp.pl

Sonia Gralak
Starostwo Powiatowe