STACJA KULTURA, czyli rusza Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa

2019-09-03

W najbliższą niedzielę, 8 września Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa wyruszy ponownie na wąskie tory. W tym dniu nastąpi również inauguracja STACJI KULTURA, czyli nowej tymczasowej siedziby Centrum Kultury „Scena To Dziwna”. W tym dniu od godz. 12.00 do godz. 15.00 przy ul. Wrzesińskiej 2 w Gnieźnie, na terenie Stacji Kolei Wąskotorowej, odbędzie się festyn rodzinny inaugurujący otwarcie ponownej działalności Kolei Wąskotorowej w Gnieźnie. Organizatorami wydarzenia są Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz Centrum Kultury ,,Scena to dziwna”.

W programie zaplanowano liczne atrakcje. Główną z nich jest przejazd Kolejką Wąskotorową ze Stacji Kolei do Stacji Jelonek o godz. 12.00, 13.30 i 15.00. Dla dzieci zorganizowane zostaną kreatywne warsztaty. Najmłodsi będą mogli przygotować swoje własne kolorowe mydełko w kształcie kolejki pod czujnym okiem Kreatywnej Planety, a także wykonać eko-torby i namalować prawdziwe cuda kolorowym piaskiem z pomocą ,,Mixera” Jarosława Mikołajczyka. Nie tylko dzieci, ale i dorośli będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w spersonalizowanym w tematyce Kolejki FOTOLUSTRZE. Natomiast o oprawę muzyczną zadba zespół Dixie Team z Mogilna, który umili festyn koncertem. Nie zabraknie również słodkiego poczęstunku dla najmłodszych. Wstęp na festyn jest wolny a udział we wszystkich rozrywkach jest darmowy.  

Festynowi towarzyszyć będzie również otwarcie STACJI KULTURA. Z tej okazji od dnia 10 września do końca października ruszają Warsztaty Kreatywne Stacji Kultura dedykowane dla przedszkoli i szkół podstawowych. Odbywać się one będą w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 9 do 12. Każdy warsztat trwać będzie jedną godzinę zegarową. Warsztaty kreatywne to nie tylko dobra zabawa ale też ciekawe aspekty edukacyjne. Uczniowie dowiedzą się m.in. na czym polega praca pszczelarza, w jaki sposób ekologicznie ze zużytych materiałów można wykonać lalkę teatralną, nauczą się strzelać z łuku, dowiedzą się jak żyli ludzie tysiąc lat temu i odkryją tajemnice archeologiczne.

Warsztaty prowadzić będą animatorzy z doświadczeniem i ogromną pasją, którzy swoją charyzmą i zaangażowaniem urozmaicą dzieciom pierwsze tygodnie szkoły. Będą to: Pani Dorota Woźniak - studentka Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, ilustratorka i grafik, zaangażowana w działania na rzecz edukacji w zakresie pszczelarstwa i ziołolecznictwa; Pan Jarosław Mikołajczyk MIXER - edukator muzealny, lalkarz i instruktor teatralny; Pan Michał Pilas - łucznik historyczny, archeolog i edukator muzealny oraz Pan Tymoteusz Mikołajczyk - współtwórca grupy animacyjno artystycznej Malarze ulotni. W prowadzenie warsztatów zaangażowało się również Muzeum Początków Państwa Polskiego, które z wykorzystaniem replik poprowadzi lekcje muzealne, podczas których dzieci będą mogły w ciekawy sposób dotknąć historii.

(harmonogram w załączniku)
 
Ponadto już od 11 września w każdą środę w godzinach od 18.00 do 19.30 organizowane będą otwarte zajęcia fotografii kreatywnej dla młodzieży szkół średnich. Warsztaty ukierunkowane są przede wszystkim na indywidualny rozwój kreatywności. Uczestnicy podczas zajęć poznają podstawy kompozycji fotograficznej, mechanikę działania światła naturalnego i oświetlenia sztucznego, w tym oświetlenia studyjnego, poznają zasady działania aparatu fotograficznego oraz dzieła wybranych przedstawicieli fotografii artystycznej. Zajęcia zakończą się wystawą fotografii on-line. Do uczestnictwa w zajęciach nie jest wymagany sprzęt fotograficzny, wystarczy smartfon. Zajęcia poprowadzą: Przemysław Degórski –  członek zarządu Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody, wieloletni instruktor fotografii, z racji przyrodniczych upodobań wprowadzi młodzież w tajniki fotografii natury. Drugim prowadzącym będzie Krzysztof Ślachciak - artysta fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, prowadzący plenerów fotograficznych, w eSTeDe poprowadzi zajęcia z fotografii kreatywnej.

(harmonogram w załączniku)

Warto zaznaczyć, iż uruchomienie oferty kulturalnej Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej nie byłoby możliwe bez znacznego zaangażowania środków z budżetu Powiatu Gnieźnieńskiego oraz współpracy z innymi samorządami. W bieżącym roku środki finansowe przeznaczone na niezbędne naprawy torowiska oraz infrastruktury towarzyszącej GKW, na odcinku Stacja Gniezno Wąskotorowe – stacja Jelonek, wraz z kosztami uruchomienia przejazdów to łącznie 160 tys. zł z czego 60 tys. zł pochodzi z pomocy finansowej ze strony Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Dodatkowo w budżecie Powiatu zabezpieczono 10 tys. zł na realizację projektu „Stacja Kultura”.

Starostwo Powiatowe