Noc Kupały już 22 czerwca

2019-06-14

Zapraszamy do udziału w najstarszej z imprez muzealnych ,,Nocy Kupały”, która odbędzie się 22 czerwca na terenie Małego Skansenu. W tym roku program imprezy podzielony został na dwa panele, dla dzieci i dorosłych.

 

Panel I Program dla rodzin z dziećmi

18:00 – 19.00 Bajki Kamishibai

18:00 – 19.00 Gra terenowa

18:00 – 19.00 Magiczne ziele

18:00 – 18.45 Wijewianki – warsztaty dla dzieci

18:00 – 19.30 Magiczny wianek – warsztaty dla wszystkich chcących wykonać swój wianek, aby o północy według słowiańskiej wróżby rzucić go w toń jeziora.

18:00 – 19.30 Gry i zabawy historyczne

18:30 – 19:30 Warsztaty tańca

18.45 – 19.45 Wijewianki – warsztaty dla dorosłych

19:00 – Miłosne kalambury

19:00 – 19.30 Widowisko obrzędowe: NOC KUPAŁY – dla dzieci.

19:00 – Miłosne wróżby

Panel II Program koncertowy

19:30 – 20:30 Kapela TĘGIE CHŁOPY!

21:00 – 22:00 Zespół DIKANDA!

22:00 – 23:00 Zespół Pieśni i Tańca Łany - widowisko obrzędowe ,,Noc Kupały”

Zapewniamy bezpłatny dojazd - zobacz rozkład jazdy

Noc Kupały – znana również jako Noc Kupalna, Kupalnocka, Kupała czy Sobótka jest  świętem związanym z przesileniem słonecznym, przypadającym na najkrótszą noc w roku. Należy zauważyć, że jest to święto wielowątkowe. Dotyczy żywiołów – ognia i wody, kultu płodności i miłości, przepychu, cielesnych uciech i potężnych zabiegów magicznych. Świętujący rozpalają ogniska, wrzucają do niego zioła i skaczą przez nie, kąpią się w rzekach. Czynność ta w noc przełomową oczyszczała ze złych mocy, dawała nowe siły, zdrowie, zapewniała szczęście i oczyszczającą moc. Dziewczęta rzucając wianki, odczytują z nich wróżby dla siebie. Gdy wianek popłynie daleko oznacza to, że panna nie może się spodziewać rychłego zamążpójścia. Strona, w którą popłynie wianek wyznacza kierunek, z którego przybędzie wybranek. W starych podaniach możemy wyczytać, że gdy młodzieniec wyłowi wianek puszczony na wodę, dziewczyna, która uwiła ten wianek, stanie się jego żoną. Z powodu szczególnego czasu, jakim jest najkrótsza noc w roku wiele osób utrzymuje, że właśnie wtedy ułatwiony jest kontakt z zaświatami. Bowiem to właśnie w czasie tego, starosłowiańskiego święta zacierają się granice łączące żywioły, a tajemnicze obrzędy zabierają nas w świat miłosnej magii.

Szczególnym rytuałem tej nocy jest poszukiwanie kwiatu paproci, zwanego perunowym kwiatem. Tak naprawdę dość często pod tym pretekstem pary udawały się w zaciszne miejsce, by oddawać się uciechom cielesnym. Na różnych obszarach słowiańszczyzny występowało wiele rytuałów: wróżono z kwiatów, ziół, czy wody w studniach. Obchodzono domostwa z pochodniami, co miało chronić przed złymi siłami, zapewnić bezpieczeństwo i pomyślność. Współcześnie rytuał puszczania wianków cieszy się coraz większą popularnością, co można zaobserwować w wielu miejscach. Klimat w przestrzeni historycznej Ostrowa Lednickiego jest jednak niepowtarzalny!

Zobacz plakat

Starostwo Powiatowe