Finał III ogólnopolskiego konkursu dla dzieci „Tu powstała Polska – 6 wieków Prymasa. Gniezno 1417-2017”

2017-09-08

władz Powiatu Gnieźnieńskiego na finał III ogólnopolskiego konkursu dla dzieci dedykowanego jubileuszowi 600-lecia Prymasostwa. Finaliści konkursu reprezentują szkoły podstawowe w Jordanowie (woj. małopolskie, powiat suski), Babach (woj. łódzkie, powiat piotrkowski), Sarnowie (woj. śląskie, powiat będziński), Zgorzelcu (woj. dolnośląskie, powiat zgorzelecki) oraz stowarzyszenie w Skaryszewie (woj. mazowieckie, powiat radomski). O przyjazd do Gniezna w roku jubileuszu 600-lecia Prymasostwa walczyły drużyny ze szkół podstawowych w całej Polsce. Do decydującego etapu zakwalifikowało się 19 drużyn. Głosowanie internautów zostało przeprowadzone na stronie www.kulturapiastowdladzieci.pl . Trwało ono od 11 maja, zakończyło się o godz. 24.00 w dniu 28 maja. W sumie na wszystkie prace oddano 8,5 tys. głosów.

W tegorocznej edycji decyzją jury konkursu zostało również przyznane jedno wyróżnienie dla drużyny Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku za teatr cieni przedstawiający bajkę pn. „Orzeł i sowa”. Wyróżniona drużyna otrzymała dyplomy i nagrody rzeczowe.

Zadanie konkursowe:

Zadanie polegało na przygotowaniu i nagraniu teatru lalek na podstawie bajek jednego z Prymasów Polski – Ignacego Krasickiego. Należało wybrać trzy krótkie bajki (po cztery wersy) lub jedną dłuższą (do dwunastu lub więcej wersów). Inscenizację teatru lalek należało ponadto zarejestrować na nośniku video. Dzieci wcieliły się w rolę aktorów, przygotowały bardzo pracochłonne scenografie dla spektakli, jak również przygotowały prezentacje multimedialne dokumentujące teatrzyki.

Program pobytu:

Tegoroczny program pobytu został dostosowany do tematyki konkursu. Podczas wizyty w Pierwszej Stolicy Polski laureaci konkursu wezmą udział m. in. w warsztatach teatralnych w Centrum Kultury „Scena to dziwna” oraz będą mogli poznać tajniki funkcjonowania teatru od przysłowiowej kuchni. Jednym z najważniejszych punktów pobytu dzieci będzie spotkanie z Arcybiskupem Metropolitą Gnieźnieńskim Wojciechem Polakiem, Prymasem Polski, a także z byłymi Prymasami Polski, Arcybiskupem Henrykiem Muszyńskim i Arcybiskupem Józefem Kowalczykiem. Dzieci zwiedzą również Wzgórze Lecha, wezmą udział w warsztatach w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz żywej lekcji historii w Centrum Kultury „Scena to dziwna”.

Organizator konkursu:
  • Starostwo Powiatowe w Gnieźnie (projekt w całości finansowany z budżetu Powiatu Gnieźnieńskiego)


Partnerzy konkursu:
  • Centrum Kultury „Scena to dziwna”
  • Biuro Obsługi Turystycznej i Pielgrzymkowej Wzgórza Lecha
  • Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
  • Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Patronat honorowy:
  • Wielkopolski Kurator OświatyStarostwo Powiatowe