Uczciliśmy pamięć „Żołnierzy wyklętych”

2015-03-03

Święto zainaugurowała 28 lutego br., Msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych” w kościele pw. Świętej Trójcy w Gnieźnie po której złożono kwiaty pod pamiątkową tablicą. W samo południe, w CK eSTeDe, odbyło się natomiast spotkanie z historykiem Adamem Borowskim. Sobotnią część uroczystości zwieńczyła prezentacja filmu „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego” oraz występ rockowego zespołu historyczno-patriotycznego „Forteca”.

Niedziela upłynęła głównie pod znakiem rywalizacji sportowej. Za sprawą II Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” do Gniezna zjechało blisko 200 uczestników. Turniej objęli honorowym patronatem Beata Tarczyńska, Starosta Gnieźnieński i Marszałek Województwa Wielkopolskiego. W turnieju zmagali się zawodnicy nie tylko z Polski, ale również z Ukrainy oraz Rosji. Najmłodszy zawodnik liczył 9 lat, a najstarszy – 84.
Pierwsze miejsce w turnieju zajął Łukasz Licznerski z Chemika Bydgoszcz, który wyprzedził Vladimira Malaniuka z Ukrainy i Mirosława Grabarczyka z Baszty Żnin.

Zawody rozegrano według przepisów szachów szybkich, systemem szwajcarskim na dystansie 9 trzydziesto minutowych rund. Organizatorem II Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” był LZS Chrobry Gniezno.

Także w niedzielę, o godzinie 12:00, wystartował ogólnopolski Bieg Tropem Wilczym, którego inicjatorem była Fundacja Wolność i Demokracja. W biegu dookoła jeziora Jelonek na dystansach 1963 m oraz 5000 m udział wzięło blisko 300 biegaczy.

Uroczystości zakończył patriotyczny przemarsz ulicami miasta i okolicznościowe widowisko artystyczne w CKeSTeDe.Starostwo Powiatowe