Zmieniamy struny, ćwiczymy gamy! Akademia Gitary po raz siódmy

2014-06-24

Tym razem festiwal rozpocznie się w Pomniku, czyli w auli I LO, koncertem Aviego Avitala i Łukasza Kuropaczewskiego. Powiat Gniezno od wielu lat jest ważnym i strategicznym partnerem festiwalu.

O tym, jak w tym roku będzie przebiegało święto gitary w Wielkopolsce na specjalnie w tym celu zwołanej konferencji prasowej poinformowali przybyłych dziennikarzy organizatorzy festiwalu. Warto podkreślić, że Gniezno tworzy oś festiwalu na mapie Wielkopolski. Wspólnie z Poznaniem i Jarocinem jest miejscem, gdzie odbędzie się najwięcej koncertów.

„Trzymamy się tradycji, lecz nie ulegamy stagnacji”
…zapewniają organizatorzy. Tradycyjnie, fani gitarowych dźwięków mogą liczyć na różnorodność. W programie pojawi się muzyka klasyczna, flamenco, jazz, a także rock i gatunki pokrewne. Spodziewać się można również sporo zmian i nowości.

Nowe szaty festiwalu
Co ciekawe, VII edycja Akademii Gitary to nie tylko kolejna odsłona artystyczna, ale także prezentacja nowego, odświeżonego wizerunku. Od tego roku festiwal posługuje się skróconą nazwą. Zmieniło się również logo.

Najważniejsze koncerty tegorocznej edycji
Z obfitego programu tegorocznej edycji warto wyłowić wydarzenia, których nie wypada przegapić. Podczas koncertu inauguracyjnego usłyszymy światową premierę w wykonaniu mandolinisty z Izraela, Avi Avitala (16.08 w Gnieźnie, a także dzień później w Auli UAM w Poznaniu). Wystąpi on u boku wybitnego polskiego gitarzysty oraz Dyrektora Artystycznego festiwalu, Łukasza Kuropaczewskiego. Na Akademii Gitary zagra także hiszpański mistrz flamenco – Vicente Amigo (23.08., Aula UAM w Poznaniu), oraz fenomenalna Arianna Savall z zespołem (7.09., Aula UAM w Poznaniu).

Zagraj z nami
Spodziewać się można także więcej wspólnego grania. Zwiększy się liczba otwartych warsztatów gitarowych w poznańskim kontenerArt. Kulminacją intensywnych ćwiczeń będzie coroczny Happening Gitarowy na Starym Rynku w Poznaniu – impreza gromadząca w jednym miejscu kilkuset amatorów tego instrumentu. Decyzją internautów w tym roku zagrają oni „The Passenger” z repertuaru Iggy\'ego Popa. Na scenie wystąpi brytyjska wokalistka Z-Star.

Kurs Mistrzowski x 2!
Akademia Gitary otacza szczególną troską zaawansowanych muzyków. W tym roku szczególnym punktem na gitarowej mapie Wielkopolski będzie Jarocin. Po przerwie wraca tam kurs gitarowy pod szyldem Jarocińskiej Akademii Gitary. Profesjonaliści natomiast, podobnie jak w roku ubiegłym, walczyć będą o miejsca na Kursie Mistrzowskim z międzynarodową kadrą nauczycielską w Poznaniu.

Akademia Gitary w wersji familijnej
Akademia Gitary to oprócz koncertów i warsztatów także pikniki gitarowe skierowane do całych rodzin. Do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach festiwalu zachęcamy także dzieci i seniorów. Tegoroczną nowością jest Akademia Gitary: kids, w ramach której zorganizowane zostaną koncerty oraz warsztaty plastyczne dla dzieci. Ciekawa oferta artystyczna ma pobudzić zainteresowanie gitarą oraz muzyką klasyczną, kształtując kompetencje muzyczne i kulturalne najmłodszych mieszkańców Wielkopolski. Projekt, tworzony we współpracy z pedagogami i animatorami, jest uzupełnieniem tradycyjnej edukacji muzycznej.

Podróżowanie za festiwalem
Po co fanom gitary mapa i kompas? Żeby nie przegapić żadnego z festiwalowych wydarzeń! W muzyczną zabawę zaangażowanych jest wiele miast i miasteczek Wielkopolski. Akademia Gitary obejmuje swym zasięgiem całe województwo. Dostarcza kilkudziesięciu pretekstów (w postaci festiwalowych wydarzeń) do opuszczenia domu i udania się w podróż, dzięki której można odkryć nie tylko piękno muzyki, ale i uroki otaczającego nas świata.

Program wydarzeń festiwalowych w Gnieźnie:Przypomnijmy, Akademia Gitary to najbardziej wielkopolski festiwal. Akademia Gitary to coś więcej niż tylko zestaw muzycznych wydarzeń, których latem można naliczyć wiele. Każdego sierpnia festiwal dociera z sześcioma strunami do kilkudziesięciu miejsc Wielkopolski, co czyni go jedynym w Europie tej rangi wydarzeniem muzycznym z gitarą na pierwszym planie. Poprzez bogaty i zróżnicowany program artystyczny, organizatorzy starają się zarazić słuchaczy miłością do gitary. W naszym programie każdy meloman nie tylko znajdzie coś dla siebie, ale będzie mógł odkryć zupełnie nowe oblicza tego instrumentu. Organizatorami Akademii Gitary są Stowarzyszenie Wielkopolan Bona Fide oraz agencja TAKE MEDIA.

Akademia Gitary to nie tylko koncerty. Przeświecająca festiwalowi idea popularyzacji gitary oraz muzyki klasycznej czyni go międzynarodowym projektem, bogatym w różnorodne wydarzenia, w tym: warsztaty dla dzieci, kursy mistrzowskie i otwarte lekcje gry na gitarze. Na festiwalu zagrać może dosłownie każdy. Największym wydarzeniem w ramach Akademii Gitary jest, już tradycyjnie, Happening Gitarowy na Starym Rynku w Poznaniu – impreza gromadząca w jednym miejscu kilkuset amatorów sześciu strun.

Festiwal ma również swój wymiar społeczny. Organizatorzy rezygnują z pobierania opłat za wstęp na większość koncertów. Zamiast tego, prowadzona jest zbiórka publiczna na rzecz Stowarzyszenia Wielkopolan Bona Fide i Fundacji Niesiemy Nadzieję, wspierając nieuleczalnie chore dzieci z Wielkopolski.

Po najświeższe informacje o festiwalu zapraszamy na www.akademiagitary.pl lub www.facebook.com/akademiagitary.festiwal
Starostwo Powiatowe