W 2015 roku powstanie Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan

2014-02-06

W prace nad stworzeniem encyklopedii zostało zaangażowanych ponad 9 tys. uczniów z 226 wielkopolskich szkół. Na potrzeby projektu uczniowie zostali podzieleni na 4 pięcioosobowe zespoły nadzorowane przez 450 nauczycieli, które podczas zajęć pozalekcyjnych będą pracować nad stworzeniem hasła do encyklopedii. Każdy z zespołów przygotuje jedną postać.

Nie narzucamy z góry postaci, które mają zostać opisane, ich wybór pozostawiamy uczniom. To uczniowie mają poszukać informacji o wybranych osobach i przygotować hasło. Każde hasło poza notą biograficzną wykorzysta multimedia, czyli zdjęcia i filmiki. Takie jest założenie projektu. To ma być multimedialna encyklopedia, która będzie służyła nie tylko uczniom, ale również dorosłym - powiedziała rzeczniczka projektu Ewa Dobosiewicz.

Na potrzeby projektu każda szkoła otrzymała dwa notebooki oraz trzy tablety.

Ponadto zespoły, które przygotują najciekawsze hasła zostaną nagrodzone podczas gali. W ramach projektu odbędą się dwie gale - pierwsza na przełomie maja i czerwca 2014 roku, a druga podsumowująca cały projekt w czerwcu 2015 roku.

Prace nad encyklopedią zakończą się w czerwcu 2015 roku, ale już wcześniej będzie można zobaczyć efekty prac nad encyklopedią. - Pierwsze hasła w encyklopedii znajdą się w połowie przyszłego roku. Nie chcemy czekać do zakończenia prac nad stworzeniem encyklopedii - powiedziała Dobosiewicz.

Projekt jest nadzorowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz Ogólnopolską Fundację Edukacji Komputerowej.

Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan to pierwszy projekt programu "eSzkoła Wielkopolska" adresowany do uczniów szkół podstawowych. Wcześniej zrealizowano już projekty "eSzkoła - Twórczy Uczeń", "eSzkoła - Twórczy nauczyciel", "eSzkoła - Moja Wielkopolska".

W ramach projektu gnieźnieńskie Starostwo odwiedzili uczniowie z opiekunami ze Szkoły Podstawowej w Karniszewie. Wizytowali salę sesyjną im. Stefana Wojciecha Trąmpczyńskiego – Marszałka Sejmu i Senatu, urodzonego w Dębłowie Królewskim.

Z uczestnikami projektu spotkał się Starosta Dariusz Pilak, który chwaląc inicjatywę podjętą przez uczniów, gratulował im zapału i ważnej pracy na rzecz przetrwania pamięci o dziejach lokalnej historii. Na zakończenie pobytu w Starostwie uczniowie otrzymali pamiątkowe książeczki z serii „Kultura Piastów dla dzieci” oraz plakaty edukacyjne z projektu „Tu powstała Polska”.
Starostwo Powiatowe