Inauguracja gnieźnieńskich obchodów 1050 – rocznicy Chrztu Polski

2013-06-10

Gnieźnieńskiego, Prymasa Polski zostaną zainaugurowane obchody jubileuszowe 1050 – rocznicy Chrztu Polski.

Ponadto w dniach 11 – 12 czerwca 2013 roku w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie oraz w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy odbędzie się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa pn. ‘Liturgia i teologia Chrztu od starożytności chrześcijańskiej do czasów nowożytnych”. Patronat honorowy nad konferencją objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński Józef Kowalczyk Prymas Polski.

1050. rocznica Chrztu Polski przypada w roku 2016. Ogromne znaczenie Wielkopolski, ziemi gnieźnieńskiej oraz poznańskiej w tym wydarzeniu spowodowało, że ośrodki naukowe reprezentowane przez: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Kolegium Europejskie UAM w Gnieźnie i Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, wspólnie z Księdzem Arcybiskupem Józefem Kowalczykiem – Metropolitą Gnieźnieńskim, Prymasem Polski, Markiem Woźniakiem – Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego oraz władzami samorządowymi miasta i Powiatu Gniezno podjęły inicjatywę zorganizowania uroczystych obchodów tego Jubileuszu.

Powstały komitety: honorowy, naukowy i organizacyjny do organizacji obchodów jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski realizujący wspólny program obchodów tej uroczystości w latach 2012 – 2016, który obejmuje konferencje naukowe, wystawy, ekspozycje, młodzieżowy panel dyskusyjny, szereg imprez o charakterze kulturalnym, przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym, jak również wszelkie działania o charakterze promocyjnym. W niedalekiej przyszłości powstanie specjalna strona internetowa, na której będzie można znaleźć wszelkie informacje na temat obchodów jubileuszu. Z pewnością kulminacyjnym wydarzeniem obchodów jubileuszu będzie X Zjazd Gnieźnieński, który odbędzie się w roku 2015 lub 2016.

Już dziś wiadomo, że wspólnymi obchodami kościelno – państwowymi jest zainteresowany Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski. W najbliższym czasie dojdzie również do współpracy (a możliwe, że i połączenia) dwóch komitetów organizacyjnych – gnieźnieńskiego i poznańskiego - w celu wypracowania wspólnego kalendarza imprez i wydarzeń oraz współpracy w zakresie promocji wszelkich wydarzeń związanych z tym jubileuszem.

zdj. Jerzy Andrzejewski, ze zbiorów Starostwa Powiatowego w Gnieźnie

Starostwo Powiatowe