Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego
2013-01-08
Pierwszych laureatów tej nagrody poznamy w dniu 21 stycznia br. podczas spotkania noworocznego Powiatu Gnieźnieńskiego. Każdego roku mogą zostać nagrodzone maksymalnie dwie osoby – jedna osoba z powiatu i jedna spoza powiatu. Co ważne, dana osoba może otrzymać to wyróżnienie tylko jeden raz.
Zgodnie z regulaminem przyznawania nagród, przyjętym uchwałą Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego nr 587/2012 w dniu 19 września 2012 roku, nagrodę przyznaje się osobom wyróżniającym się na rzecz Powiatu Gnieźnieńskiego i lokalnej społeczności, w szczególności w sferze gospodarczej, kulturalnej, naukowej, edukacyjnej, społecznej lub które całokształtem działalności publicznej, społecznej i zawodowej przyczyniły się do rozwoju i promocji Powiatu Gnieźnieńskiego.
Aktualnie Kapitułę tworzą:
- Teresa Marciniak – wdowa po ś.p. Jacku Marciniaku, Staroście Gnieźnieńskim w I kadencji samorządu powiatowego w latach 1999-2001 (zgodnie z regulaminem konkursu - w razie śmierci osób piastujących funkcje starosty gnieźnieńskiego po 1999 roku, prawo zasiadania w kapitule przysługuje ich małżonkom lub krewnym w pierwszej linii prostej)
- Krzysztof Ostrowski – Starosta Gnieźnieński w I kadencji samorządu powiatowego w latach 2001 – 2002 oraz III kadencji w latach 2006 – 2010
- Jacek Kowalski - Starosta Gnieźnieński w II kadencji samorządu powiatowego w latach 2002 – 2006
- Dariusz Pilak – aktualny Starosta Gnieźnieński (pomysłodawca i jednocześnie przewodniczący Kapituły)
Kandydatów do nagrody mogą typować tylko i wyłącznie członkowie Kapituły. Choć w regulaminie znalazł się zapis mówiący o tym iż, decyzje mają być podejmowane większością głosów, to jednak od samego początku przyjęto dobry zwyczaj, aby wybór kandydatów następował w drodze consensusu.
Nagroda ma charakter prestiżowy. Przyjmuje ona postać statuetki, odlanej z brązu oraz srebrnego pinsa, jak również specjalnej legitymacji podpisanej przez członków Kapituły.
Co jest ważne, kandydaci wytypowani do nagrody muszą wyrazić zgodę na przyjęcie niniejszego wyróżnienia, co wiąże się z wypełnieniem specjalnych kwestionariuszy zawierających dane osobowe oraz wszelkie zgody na wykorzystanie swojego wizerunku.