Dotknij Historii

2012-11-08

Wkrótce będą one dostępne na stronie internetowej Muzeum oraz w wydaniu płytowym na CD. Słuchowiska realizowane są w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski.

Słuchowiska nawiązują do prezentowanej od kilku miesięcy w gnieźnieńskim Muzeum nowej wystawy stałej „Początki państwa polskiego”. Z jednej strony rozszerzają poruszane na niej wybrane wątki historyczne, z drugiej zawierają audiodeskrypcję dziesięciu zabytków, które można zobaczyć na ekspozycji. Projekt słuchowisk to kolejny krok w upowszechnieniu zasobów muzealnych osobom niewidomym i słabowidzącym. Ich scenariusze opracowywane były głównie z myślą o młodych słuchaczach. Twórcy audycji szukali sposobu na wzbudzenie w nich zainteresowania dziedzictwem historycznym i kulturowym naszego kraju. Stąd wybór takiej formy przekazu, która pozwala opowiadać o historii w mniej podręcznikowy sposób.

Dzięki słuchowiskom można przenieść się w sam środek życia w piastowskim grodzie, poznać historię św. Wojciecha wypisaną na kwaterach Drzwi gnieźnieńskich czy wysłuchać opowieści dawnych kronikarzy o Zjeździe gnieźnieńskim. Uzupełniają je wypowiedzi pracowników Muzeum, dla których wydarzenia sprzed ponad 1000 lat to w pewnym sensie codzienność i sens poszukiwań naukowych. W słuchowiskach opowiadają oni o efektach swojej kilkunastoletniej pracy.

Aby rozbudzić ciekawość i wyobraźnię, zwłaszcza młodych odbiorców, słuchowiskom towarzyszą zagadki dźwiękowe. Stanowią one również jeden z elementów pilotażowych warsztatów muzealnych dla dzieci z dysfunkcją wzroku, które zaplanowano w ramach projektu. Ich uczestnicy oprócz wysłuchania krótkiego wykładu, poznawania dotykiem kopii zabytków, spróbują swych sił w kilku praktycznych działaniach. Między innymi ułożą model romańskiej katedry z drewnianych klocków, zaprojektują tarczę średniowiecznego woja, zrekonstruują wykopane przez siebie naczynia ceramiczne.

Słuchowisk można posłuchać na antenie Radia Merkury zawsze
o 20.45 w dn.: 6-8.11, 12-15.11,19-21.11.2012 r.
Na bezpłatne integracyjne warsztaty dla dzieci niewidomych i słabowidzących zapraszamy
12-13.11.2012 oraz 19-20.11.2012 r.

Magda Robaszkiewicz
Muzeum Początków Państwa Polskiego
Dział Edukacji i Komunikacji Zewnętrznej
61 426 46 41 w. 209
info@mppp.pl
Starostwo Powiatowe