Ponad 60 tys. gnieźnieńskich plakatów trafiło do kuratoriów oświaty

2012-09-26

Kuratoria oświaty podczas najbliższych narad z dyrektorami szkół podstawowych zajmą się ich dalszą dystrybucją. Docelowo, każda szkoła podstawowa w Polsce ma otrzymać w prezencie od Powiatu Gniezno zestaw czterech plakatów edukacyjnych do nauki historii.

O tym, że jest to przedsięwzięcie unikatowe w skali kraju świadczą już same liczby - 60 tys. sztuk plakatów to inaczej: Akcją plakatową gnieźnieńskiego samorządu powiatowego zainteresowało się już wiele mediów ogólnopolskich, w tym m.in. Polska Agencja Prasowa, Onet.pl, Wirtualna Polska.pl, portal samorządowy.pl i in.

Plakaty przed wysyłką zostały przepakowane przez pracowników Wydziału Promocji i Rozwoju gnieźnieńskiego starostwa z europalet do kartonów zbiorczych. Samo przepakowanie zajęło kilka dni. Oprócz siedzib głównych kuratoriów, zgodnie z wolą kuratorów, plakaty zostały przesłane do poszczególnych delegatur w każdym województwie. Z uwagi na objętość i uwarunkowania logistyczne plakaty przez okres kilku miesięcy (od momentu wydruku do wysyłki) zostały zmagazynowane w jednym z hangarów Powiatowego Zarządu Dróg (dzięki uprzejmości dyrektora PZD).

Doceniając pomoc i zaangażowanie kuratorów w dystrybucji plakatów, Starosta Dariusz Pilak przekazał każdemu z nich zestaw oprawionych plakatów, jako namacalny przykład tego, w jaki sposób plakaty można potraktować, aby stanowiły materiał dydaktyczny do nauki historii przez wiele lat.

Kolejnym etapem realizacji niniejszego zadania będzie informacyjna akcja e-mailingowa gnieźnieńskiego starostwa do wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Z uwagi na skalę przedsięwzięcia akcja ta również z pewnością pochłonie niemało czasu.

Przypomnijmy, plakaty powstały w ramach projektu unijnego pn. „Tu powstała Polska – promocja kulturowego produktu turystycznego Powiatu Gnieźnieńskiego, wizerunkowego produktu Wielkopolski” realizowanego od początku stycznia 2011 roku przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie (w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, działanie 6.1 Turystyka, schemat II – promocja i informacja turystyczna).

Jednym z zadań w projekcie jest ‘Kultura Piastów dla dzieci’, które to zadanie polega na przygotowaniu zestawu 4 rodzajów książek dla dzieci oraz przygotowanie kompletu 4 rodzajów plakatów edukacyjnych spójnych tematycznie z książkami:
  1. Zjazd Gnieźnieński i pierwsza koronacja
  2. Piastowska architektura monumentalna
  3. Życie w grodzie
  4. Pancerni i tarczownicy
Autorem plakatów (zarówno w zakresie opracowania tekstów, jak i wykonania rysunków) jest gnieźnieński artysta plastyk Jarosław Gryguć. Nadzór merytoryczny w zakresie odbioru wykonanych prac, sprawowała kilkuosobowa komisja w składzie: Dr Robert Andrzejewski, Wicestarosta Gnieźnieński; Jacek Wrzesiński, kierownik grodu w Grzybowie/Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Przewodniczący Organizacji Turystycznej Szlak Piastowski; Tomasz Janiak, archeolog, pracownik Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie; Agnieszka Rzempała – Chmielewska, kierownik projektu, Dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju oraz Aleksandra Kuźniak, Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu.
Plakaty otrzymały również pozytywną recenzję uznanego mediewisty, prof. dr hab. Andrzeja Wyrwy, Dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.


Prosto z drukarni na europaletach plakaty zostały zmagazynowane w jednym z hangarów Powiatowego Zarzadu Dróg

Początek przepakowywania z palet do kartonów

Gotowe do wysyłkiStarostwo Powiatowe