X Regionalny Mityng Teatralny: Uzdrowienie chorego lalkarstwa i inne światy

2010-04-06

Tegoroczny mityng będzie szczególny nie tylko dlatego, że jubileuszowy. Dla organizatorów i środowiska związanego z imprezą ogromne znaczenie ma fakt, że od tego roku będzie on nosił imię Sławka Kuczkowskiego – przedwcześnie zmarłego „portiera Pana Boga”, poety i twórcy Teatru Wizji Czerwona Główka, pomysłodawcy gnieźnieńskiego mityngu.

Początkowo miał to być przegląd teatrów amatorskich, ale w ciągu ostatniej dekady rozrósł się do rozmiarów znaczącej imprezy kulturalnej skupiającej w jednym miejscu i czasie różne formacje teatralne uprawiające sztukę polisensoryczną, poszukujące własnej drogi twórczej wypowiedzi, kończącej się offową Popołudniówką Teatrów Niszowych.

Tegoroczny Mityng oprócz widowisk konkursowych proponuje już pierwszego dnia przegląd twórczości niepełnosprawnych „Iskra”, a 9 kwietnia w murach Kolegium Europejskiego wernisaż wystawy malarstwa Jolanty Nowaczyk, a tuż po nim spektakl tylko dla widzów dorosłych Teatrzyku Kukiełkowego Kuby Kaprala „Przygody Pana Ch. W. de Prącie” – przedstawienie dotykające sfery seksualności człowieka w sposób łamiący stereotypy, pełne humoru i świadomej prowokacji artystycznej. Wydarzeniem, którego nie wolno przeoczyć, będzie również widowisko „Anielicje” wędrownego z natury teatru „Klinika Lalek”, w którym plastyczne formy lalek tworzą zamkniętą kompozycję z czwartą ścianą „pudełka zwanego wyobraźnią” – widzami, dając poczucie odrzucenia iluzji na rzecz identyfikacji z światem na niby i świadomość uczestnictwa w obrzędzie religijnym, teatr jest przecież w końcu przestrzenią sacrum.

Kilkanaście teatrów zgłoszonych do tegorocznego jubileuszowego Mityngu, walczyć będzie o Nagrodę Specjalną im. Jana Bogusza oraz Złote, Srebrne i Stalowe gwoździe.

Szczegółowy plan teatralnych wydarzeń przedstawia się następująco:

7 kwietnia
CK eSTeDe

10:00 – 15:00 - Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Iskra”

8 kwietnia
CK eSTeDe

9:00 – 17:30 – spektakle konkursowe

9 kwietnia
CK eSTeDe

9:00 – 14:30 – spektakle konkursowe

Kolegium Europejskie
18:00 - wernisaż wystawy Jolanty Nowaczyk
18.00 - Teatrzyk Kukiełkowy Kuby Kaprala „Przygody pana Ch. W. de Prącie” (tylko dla dorosłych)

10 kwietnia
CK eSTeDe

18:00 – Teatr Terminus A Quo “Spokojnie”
20:00 – Klinika Lalek „Anielicje”


Karnet na spektakle sobotnie 10 zł., ulgowy 5 zł.


Starostwo Powiatowe