Turcja w drodze do Europy

2010-03-23

A jakie atuty ma w oczach przedstawicieli Turcji nasz kraj? Okazuje się, że Turcy postrzegają Polskę jako świetne miejsce do robienia biznesu oraz kraj, który dobrze potrafi wykorzystać środki unijne.

W piątek 19 marca starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski przyjął turecką delegację, którą tworzyli reprezentanci władz miasta Havza oraz przedstawiciele biznesu - Erol Rüstemoglu starosta Rejonu Havza, Murat Skiz burmistrz miasta Havza, Aziz Sahin prezes stowarzyszenia tureckich przedsiębiorców w Europie ATiK, Mahmut Karahan prezes Izby Gospodarczej w Hanzie, prezes Izby Rolnej w Havzie oraz radni Havzy.

Podczas spotkania została przedstawiona oferta inwestycyjna powiatu. Rozmawiano również o funkcjonowaniu administracji i izb gospodarczych w obu krajach oraz o aplikowaniu i wykorzystywaniu środków unijnych.

Turcja ma aspiracje wejścia do UE. Jak zgodnie podkreślili przedstawiciele Havzy chcą nawiązać współpracę z powiatem gnieźnieńskim dzięki, której będą mogli skutecznie ubiegać się o unijne dotacje przyznane Turcji przez UE w ramach programów przedakcesyjnych. Organizacja ATiK współpracuje już w Polsce z 30 powiatami np. z powiatem krotoszyńskim i jarocińskim. Starosta Rejonu Havza Erol Rüstemoglu zaproponował również współpracę w zakresie kultury, edukacji i sportu. Jak się okazuje uprawnienia starostów w Turcji są znacznie szersze niż w Polsce. W Turcji wszystkie sprawy na danym terenie, za wyjątkiem sądownictwa i wojska, podlegają władzy starosty. Warto jednak nadmienić, że starostowie w Turcji są mianowani przez rząd i ściśle realizują jego politykę. Murat Skiz burmistrz miasta Havza przedstawił główne atuty, tego uroczego liczącego 45 tys. ludności miasta. Havza słynie przede wszystkim z wód termalnych, które mają potwierdzone właściwości lecznicze i odmładzające. W rejonie Havzy dominuje przemysł przetwórczo-rolniczy. Burmistrz wskazał również, że Havza posiada strefę gospodarczą.

Biznes i ekonomia są ważne, ale widzę przede wszystkim duże możliwości współdziałania na płaszczyźnie kultury oraz wymiany młodzieży – mówił podczas spotkania starosta Krzysztof Ostrowski. Należymy przecież do dwóch kręgów kulturowych. Turcja to niezwykły kraj położony na styku dwóch kontynentów Europy i Azji. To nie tylko bogactwo pradawnej cywilizacji, unikatowe zabytki islamskie i europejskie, ale coś jeszcze - kultura w naturalny sposób zespolona z religią islamu i specyficzna, odmienna od naszej - tradycją i obyczajowością.

Przyszłość pokaże jakie będą efekty spotkania przedstawicieli dwóch odrębnych kultur.Starostwo Powiatowe