„Był taki dzień” – o gnieźnieńskim kolędowaniu

2009-12-28

Podczas tych najbardziej rodzinnych Świąt jednoczy nas wiele: uroczysta wieczerza, udział w Pasterce, wreszcie wspólne śpiewanie kolęd. Ten piękny obyczaj stał się także elementem gnieźnieńskiego kalendarza kulturalnego. Już po raz drugi na Rynku Grodu Lecha przedstawiciele władz samorządowych powiatu oraz mieszkańcy wspólnie śpiewali kolędy podczas ogólnopolskiej audycji na żywo zorganizowanej pod hasłem „Cała Polska śpiewa kolędy” przez Radio Plus. Do spontanicznego wyrażania radości poprzez muzykę i śpiew zachęcał zebranych starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski:

Muzyka zawsze była i będzie nieodzownym elementem wszelkiego świętowania. Symbolizuje radość i uświetnia wszelkie uroczystości. Z uroczystością Narodzenia Pańskiego łączy się śpiew specjalnych pieśni, czyli kolęd. Niech to niedzielne popołudnie zespoli nas duchowo właśnie we wspólnym śpiewaniu kolęd. Wszystkim Państwu życzę, by radość Świąt Bożego Narodzenia, której wszyscy doświadczamy, trwała w naszych sercach jak najdłużej w Nowym Roku. Oczywiste jest, że każdy z nas ma jakieś nadzieje i marzenia. Życzę dużo wytrwałości, aby wszystkie plany w Nowym Roku udało się Państwu zrealizować. Kończąc, pragnę podzielić się z Państwem refleksją Matki Teresy z Kalkuty, która mówiła:

„Zawsze, kiedy uśmiechasz się do swojego brata, wyciągasz rękę, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie,
Zawsze ilekroć milkniesz, by innych wysłuchać,
Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazne obręcze uciskają ludzi w ich samotności,
Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei załamanym,
Zawsze, kiedy pozostajesz w pokorze,
Zawsze, kiedy pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie,
zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

Życzę, byśmy takiego Bożego Narodzenia doświadczali przez cały nadchodzący rok 2010. Do wspólnego śpiewu zachęcała młodzież z zespołu religijnego Exodus oraz Schola św. Marcina z Pawłowa. Z wielkim zainteresowaniem przyglądali się niecodziennemu wydarzeniu najmłodsi gnieźnianie, którzy wraz z rodzicami nucili w skupieniu kolędy. Ich zapał został nagrodzony przez starostę drobnym upominkiem. Ponad dwugodzinnemu spotkaniu towarzyszyły dwa wejścia na antenę ogólnopolską Radia Plus. Podczas pierwszego gnieźnianie zaśpiewali kolędę wybraną w drodze plebiscytu Radia Plus Gniezno – „Gdy się Chrystus rodzi”. W drugiej części wspólnego kolędowania wystąpiło Towarzystwo Śpiewacze „Dzwon” oraz Chór Ojca Pio działający przy kościele Św. Trójcy. Nawet przenikliwy chłód nie odstraszał wielbicieli wspólnego kolędowania. O utrzymanie dobrej formy śpiewających kolędników zadbało starostwo powiatowe, serwując wszystkim zainteresowanym gorący barszczyk z uszkami.

Kulminacyjnym punktem spotkania „Cała Polska śpiewa kolędy”, którego cel stanowiła symboliczna integracja Polaków w całym kraju, było wspólne wykonanie na antenie ogólnopolskiej kolędy „Jezus malusieńki”, także wybranej głosem większości podczas plebiscytu przedświątecznego. Obok muzykujących zespołów na scenie wystąpili starosta Krzysztof Ostrowski, wicestarosta Dariusz Pilak, ksiądz Paweł Gronowski, prezes Radia Plus Gniezno oraz ci gnieźnianie, którzy odważyli się na publiczny występ. Pośród wieczornej ciszy, w blasku świec snujących się złotem, na tle rozpłomienionego na gnieźnieńskim Rynku świątecznego drzewka, niezwyczajnie zabrzmiały słowa:

„Jezus malusieńki, leży wśród stajenki,
Płacze z zimna, nie dała Mu Matusia sukienki”.

Ta XVIII – wieczna nostalgiczna i rzewna, ale wdzięczna melodia o rytmie kujawiaka zespoliła nie tylko wykonawców, wzruszenie udzieliło się wszystkim obecnym na Rynku tego świątecznego popołudnia, bo „Gdzie słyszysz śpiew tam wstąp, Tam ludzie dobre serca mają, Bo ludzie źli, ach wierzaj mi, Ci nigdy nie śpiewają...” (Johann Wolfgang Goethe).Starostwo Powiatowe