Zapraszamy na Festiwal Wyobraźni w eSTeDe
Festiwal Wyobraźni w eSTeDe - niezwykłe święto wyobraźni, sztuki i młodych twórców rozpocznie się już 16 czerwca. Wydarzenie pełne niezwykłych atrakcji potrwa do 21 czerwca. Gośćmi Festiwalu będą miedzy innymi Andrzej Seweryn, duet Zuta i zespoły folklorystyczne.
16.06. – „1000 X Teraz” – wystawa młodych artystów i koncert po wernisażu: Zuta
Pierwszy dzień Festiwalu Wyobraźni należeć będzie do młodych, niezależnych artystów, którzy zaprezentują swoje prace w przestrzeni Centrum Kultury „Scena to dziwna”. Na wystawie znajdą się prace z pogranicza różnych technik oraz mediów. Wystawa „1000 X Teraz” to pokazanie tego, co artyści chcą wyrażać tysiąc lat po koronacji Bolesława Chrobrego. Sztuka zaangażowana, sztuka użytkowa, sztuka wielu form - instalacje, obrazy, rysunki, rzeźby, fotografie.
Na wystawie zaprezentują się:
• Zuzanna Chełek
• Draka
• Leonard Dutkiewicz
• Julia Golec
• Julia Graczyk
• Zuzanna Jarkowska
• Gabriel Jasiński
• Aleksandra Kondela
• Wiktoria Korneluk
• Konrad Klaudiusz Kuchta
• Mikołaj Marcinkowski
• Anna Samujła
• Fern Sych
• Martyna Walkowiak
Nie zabraknie również koncertu uświetniającego festiwalowy poniedziałek. Na scenie amfiteatru CK eSTeDe zagra Zuta – poznański duet muzyczny, ujmujący publiczność swoją charyzmą, wnikliwymi tekstami i brzmieniem łączącym w sobie pop, elektronikę i retro. Zuta to muzyczny duet, który w błyskawicznym tempie podbija polską scenę muzyczną. Ich żywiołowe występy, od których nie można oderwać oczu, zachwycają publiczność i krytyków w całym kraju. Grali na najważniejszych festiwalach muzycznych, takich jak Męskie Granie, Letnie Brzmienia czy Green Olsztyn Festival, zdobywając coraz szersze grono fanów. Singiel "Elvis" z ich debiutanckiej EPki szturmem podbija platformy streamingowe oraz stacje radiowe, stając się jednym z najgorętszych odkryć tego sezonu. Charyzmatyczny, niski wokal i niepowtarzalne brzmienie Zuty przyciągają uwagę i nie pozwalają przejść obok ich muzyki obojętnie.Obecnie duet jest w trakcie tworzenia wyczekiwanej debiutanckiej płyty, która ma szansę stać się jednym z najważniejszych albumów nadchodzącego roku. Fani mogą spodziewać się jeszcze więcej energii, pasji i niebanalnych tekstów. Jak sami mówią: "W naszych piosenkach nie ma brzydkich słów, są tylko brzydkie aluzje". Ten przewrotny humor i inteligentne podejście do tworzenia muzyki to znak rozpoznawczy Zuty.
17-18.06. – Festiwal Kultury Ludowej – śpiewem i tańcem świętujmy milenium koronacji dwóch pierwszych królów Polski”
Nieodłączną częścią tegorocznej edycji Festiwalu Wyobraźni jest Festiwal Kultury Ludowej, odbywający się pod hasłem „Śpiewem i tańcem świętujmy milenium koronacji dwóch pierwszych królów Polski”. W czasie jego trwania odwiedzający Centrum Kultury „Scena to dziwna” będą mieli okazję spotkać się z tradycyjnymi ludowymi technikami na licznych warsztatach – nie zabraknie pracy z drewnem, gliną czy papierem. Będzie również okazja ku temu, by nauczyć się czegoś o tańcach ludowych oraz stworzyć unikalną biżuterię. Nie lada gratka czeka również na miłośników lokalnej sztuki – festiwalowy wtorek i środę zwieńczy kiermasz rękodzielniczy.
Jednak Festiwal Kultury Ludowej to nie tylko warsztaty i jarmark – w programie znalazły się również występy znanych i lubianych wykonawców. Na scenie amfiteatru CK eSTeDe wystąpi m.in. Trio Taklamakan, Muzyczna Majsternia Kids, Przedszkole Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego Paulo w Gnieźnie, Zespół Przedszkoli „Mali Odkrywcy” w Zdziechowie, Koleżanki.UA czy zespół Szmaragdy. Nie zabraknie również widowiskowych tańców ludowych, o co zadba Zespół Tańca Ludowego „Gniezno” z sekcją dziecięcą, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Piątkowioki” z Tańcami Spiskimi i Sądeckimi, Zespół Folklorystyczny „Ziemia Wrzesińska” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha”.
Wydarzenie dofinansowano w ramach programu „EtnoPolska. Edycja 2025” z ramienia Narodowego Centrum Kultury.
17 czerwca - Koncerty i tańce od godz. 17.00
• Przedszkole Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a’Paulo w Gnieźnie
• Zespół Przedszkoli „Mali Odkrywcy” w Zdziechowie
• Muzyczna Majsternia Kids
• Zespół Folklorystyczny „Ziemia Wrzesińska”
• Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha”
• Trio Taklamakan – godz. 20.30
Warsztaty i jarmark rękodzieła od godz. 17.00:
• Tańca ludowego
• Szydełko
• Papier
• Glina
• Rzeźba w drewnie
18 czerwca - Koncerty i tańce od godz. 18.00
• Koleżanki.UA
• Szmaragdy
• Zespół Tańca Ludowego, sekcja dziecięca
• Regionalny Zespół Pieśni i tańca „Piątkowioki”
Warsztaty i jarmark rękodzieła od godz. 17.00:
• Mydełka
• Papier
• Biżuteria
• Wycinanka
• Wianki
• Świece
20.06. – Andrzej Seweryn – monodram „Wokół Szekspira”
W piątek, 20.06. na scenie amfiteatru CK eSTeDe pojawi się Andrzej Seweryn, który wystąpi w monodramie „Wokół Szekspira”. Jego pierwsza wybitna rola filmowa to Maks Baum w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy. Zagrał również w takich filmach jak: „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego, „Granicy” Jana Rybkowskiego oraz w „Człowieku z żelaza”, „Bez znieczulenia” i „Dyrygencie” Andrzeja Wajdy. Za udział w tym ostatnim otrzymał w 1980 r. nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie. Dla Teatru Telewizji Seweryn wyreżyserował „Tartuffe'a, czyli obłudnika” Molièra i „Antygonę” Sofoklesa. W Teatrze Narodowym wyreżyserował „Ryszarda II” Williama Shakespeare’a (2004), w Teatrze Polonia „Dowód” (2008) Davida Auburna, w którym wcielił się także w rolę Roberta. Pracował również w polskim kinie, gdzie zagrał m.in. Jeremiego Wiśniowieckiego w „Ogniem i mieczem” J. Hoffmana, Sędziego w „Panu Tadeuszu” i Rejenta Milczka w „Zemście" A. Wajdy. W 2016 roku, za rolę Zdzisława Beksińskiego w „Ostatniej rodzinie” Jana P. Matuszyńskiego, otrzymał nagrody na Festiwalach w Locarno i Gdyni oraz Orła 2017 za Najlepszą Główną Rolę Męską. Od 1 stycznia 2011 roku jest Dyrektorem Naczelnym Teatru Polskiego w Warszawie, gdzie gra i reżyseruje. W 2013 roku, z okazji 100-lecia istnienia Teatru Polskiego w Warszawie wyreżyserował spektakl „Irydion” Zygmunta Krasińskiego. Jego najbardziej uznane role, w jakie wcielił się na deskach tego teatru, to tytułowa rola w spektaklu „Król Lear” Williama Shakespeare’a (reż. J. Lassalle), rola Arnolfa w „Szkole Żon” Moliera (reż. J. Lassalle), a także role Krappa i Hamma w spektaklach „Ostatnia taśma Krappa” oraz „Końcówka” Samuela Becketta w reż. Antoniego Libery.
Odznaczony Orderem Sztuk Pięknych i Nauk Humanistycznych, Legią Honorową Republiki Francuskiej, Złotym Medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
21.06. – „Piastowski świt” – koncert muzyki elektronicznej
W sercu historycznego Gniezna rozbrzmi wyjątkowe muzyczne widowisko, które przeniesie publiczność w czasy, gdy kształtowały się fundamenty polskiej państwowości. „Piastowski Świt” to niezwykła opowieść dźwiękiem i obrazem, przywołująca prapoczątki naszego kraju oraz ewolucję jego władzy – od księcia do króla.
Za wyjątkowe dźwięki odpowiadają Maciej Braciszewski i Robert Kanaan, twórcy muzyki elektronicznej. Podzielony na dwie narracyjne części, koncert odkrywa przed publicznością esencję piastowskiej epopei. Pierwsza odsłona koncertu – „Władcy Świtu: Macieja Braciszewskiego - przenosi słuchaczy w czasy narodzin Polski – w epokę surowej siły, legend i mitów. To muzyczna podróż przez pradawne rytuały, duchowe uniesienia i niespokojne dźwięki rodzącego się państwa.
W drugiej części koncertu Robert Kanaan zabiera publiczność w świat władzy, rozwoju i wielkich decyzji. Od pierwszych piastowskich książąt po królewską koronację – muzyka i wizualizacje na ekranie LED odzwierciedlają trudną drogę, jaką pokonali władcy, by Polska stała się silnym i niezależnym krajem. Nastrojowe pejzaże dźwiękowe płynnie przeplatają się z majestatycznymi obrazami, tworząc spektakularną całość.
Kulminacyjnym momentem koncertu będzie wspólne wykonanie utworu przez Macieja Braciszewskiego i Roberta Kanaana. To symboliczne muzyczne połączenie przeszłości i teraźniejszości, duchowej wędrówki i twórczej ekspresji.
Koncert „Piastowski Świt” to coś więcej niż wydarzenie muzyczne – to podróż w czasie, odzwierciedlona w niezwykle sugestywnych dźwiękach i zapierających dech wizualizacjach. To chwila, gdy przeszłość odżywa w rytmie elektronicznych brzmień i harmonijnie łączy się z nowoczesnością. Dzięki starannie przygotowanej scenografii, publiczność poczuje się jak uczestnicy dawnych obrzędów, których echo powraca na nowo w dźwiękach współczesnej muzyki ilustracyjnej.
Koncert rozpocznie się o godz. 21.00 w amfiteatrze CK eSTeDe. Wydarzenie wsparł Bank Spółdzielczy w Gnieźnie.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!