Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Działacze polonijni PKOL w Powiecie Gnieźnieńskim

W dniach 21-26 lipca br. na terenie Poznania i Wielkopolski odbywał się XVII Światowy Sejmik Działaczy Polonijnych PKOL. W dniu 24 lipca uczestnicy sejmiku wizytowali Powiat Gnieźnieński.


XVII Światowy Sejmik Działaczy Polonijnych PKOL odbywał się pod honorowym patronatem Marszałka Senatu prof. Longina Pastusiaka. Komitetowi Honorowemu przewodniczył Marszałek Województwa Wielkopolskiego Stefan Mikołajczak, a w jego skład wszedł m.in. Starosta Gnieźnieński Jacek Kowalski.

Przez sześć dni uczestnicy sejmiku reprezentujący środowisko polonijne z kilku kontynentów (25 państw) dyskutowali o rozwoju polskiego sportu olimpijskiego, a także o roli Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiej Fundacji Olimpijskiej, o udziale i znaczeniu olimpijczyków w promocji ruchu olimpijskiego oraz o kierunkach działalności polonijnego ruchu olimpijskiego przed i po Igrzyskach Olimpijskich w Atenach.

Oprócz obrad plenarnych i dyskusji w komisjach problemowych w programie sejmiku znalazł się również czas na poznanie walorów krajoznawczo-turystycznych Wielkopolski.

„Stąd nasz ród” – takie motto przyświecało dniu gnieźnieńskiemu. W programie wizyty znalazły się takie punkty jak: Katedra Gnieźnieńska, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Aula I LO – tzw. sala sejmowa, Kolegium Europejskie, Wielkopolski Park Etnograficzny oraz wyspa na Ostrowie Lednickim.

Dla gości sejmiku gospodarze ziemi gnieźnieńskiej przygotowali biesiadę ludową. Oprócz smakowitego wielkopolskiego jadła na gości czekały i inne atrakcje. Wieczór umilała kapela ludowa, a atmosferę podnosili gnieźnieńscy wojowie, którzy prezentowali sztukę walki oraz zachęcali do udziału w średniowiecznych konkurencjach sportowych.

W Gnieźnie uczestników sejmiku powitał Starosta Gnieźnieński Jacek Kowalski, mówiąc: „(...) Powiat Gnieźnieński charakteryzuje się dobrze rozwiniętą turystyką, wysoko dochodowym rolnictwem oraz dobrym poziomem bazy edukacyjno – kształceniowej. Władze powiatu kładą również nacisk na rozwój małej i średniej przedsiębiorczości. Nie zapominamy jednak i o innych sferach życia społecznego. Dużo uwagi i działań kierujemy również na sprawy sportu w powiecie. Uważamy bowiem, iż poprzez sport można w aktywny sposób wpływać na wychowanie, szczególnie młodego pokolenia, ucząc zasad tolerancji, wzajemnego zrozumienia i przyjacielskiej rywalizacji. (...) O naszym zaangażowaniu na rzecz rozwoju sportu w powiecie niech świadczą działania, które od wielu lat są podejmowane przez władze Powiatu Gnieźnieńskiego. Jako pierwsi w Polsce przyjęliśmy strategię rozwoju kultury fizycznej. Sport w powiecie był tematem głównym jednej z sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego. W ramach strategii kładziemy olbrzymi nacisk na budowę nowych obiektów sportowych. Dziś mieliście Państwo okazję obejrzeć kompleks sportowy przy II Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie – najnowszą inwestycję powiatu. Ponadto co roku, dzięki dobrej współpracy władz powiatu i gmin, modernizowanych jest wiele obiektów sportowych. Staramy się również dbać nie tylko o obiekty sportowe, ale także doceniamy pracę lokalnych sportowców, trenerów i działaczy sportowych. Starosta co roku przyznaje stypendia dla wyróżniających się sportowców oraz nagrody finansowe dla wyróżniających się nauczycieli wychowania fizycznego pracujących we wszystkich typach szkół Powiatu Gnieźnieńskiego. Władze powiatu, dbając o właściwy rozwój sportu, zlecają wiele zadań i udzielają dotacji dla stowarzyszeń kultury fizycznej. Ponadto przekazujemy dodatkowe środki finansowe dla stowarzyszeń za zdobyte punkty we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży. Sportowcy reprezentujący Powiat Gnieźnieński podczas zawodów o zasięgu regionalnym lub ogólnopolskim mogą również liczyć na pomoc finansową ze strony władz powiatu. Wszystkie te działania oraz zaangażowanie wielu osób w rozwój sportu na terenie naszego powiatu powoduje, że gnieźnieńscy sportowcy osiągają coraz lepsze wyniki w rywalizacji sportowej na poziomie mistrzostw Polski. Możemy się pochwalić osiągnięciami w wielu dyscyplinach sportu, takich jak: żużel, hokej na trawie, lekka atletyka (szczególnie jeśli chodzi o biegi długodystansowe), triathlon, koszykówka, tenis stołowy, piłka nożna i piłka ręczna. W powiecie bardzo aktywnie uprawiane jest również jeździectwo.(...)”

Słowa podziękowania za zaproszenie i gościnne przyjęcie na ziemi, będącej kolebką państwa polskiego, w imieniu wszystkich uczestników XVII Światowego Sejmiku Działaczy Polonijnych PKOL wypowiedział prof. Aleksander Ronikier, Wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Do podziękowań przyłączyli się Starościna Sejmiku Magdalena Berg (ze Szwecji) oraz Starosta Sejmiku Jerzy Maciejak (z Australii).

Agnieszka Rzempała-Chmielewska

2003-07-28

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Czwartek 14-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21405690

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno