Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Powiatowe Święto Plonów

„(...)Gdy patrzymy na ten chleb, pamiętajmy o tym jak on powstał. W tym jednym dorodnym bochenku jest cały rok ciężkiej pracy. Widać w nim trud kogoś kto przez cały dzień orał, jest wysiłek tych, którzy posiali i dbali o to, żeby były plony, są w nim upalne dni w czasie żniw i troska o przechowanie ziarna (...)” – powiedział Starosta Jacek Kowalski otwierając uroczystość obrzędową tegorocznego powiatowego Święta Plonów, które odbyło się w dniu 7 września na stadionie miejskim w Czerniejewie. Gościem specjalnym dożynek był Wicepremier, Minister Infrastruktury Marek Pol.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się o godz. 11.30 zbiórką delegacji wieńcowych przed Urzędem Gminy. Korowód przemaszerował na plac przy pałacu, gdzie o 12.00 została odprawiona Msza Św. Po jej zakończeniu korowód dożynkowy przemaszerował na stadion miejski na uroczystość obrzędową święta plonów. W trakcie uroczystości dożynkowych odbywały się m.in. loteria fantowa, wystawy maszyn rolniczych oraz płodów rolnych, pokazy antyterrorystów. Swego rodzaju atrakcją był występ Małgorzaty Stępień, laureatki jednej z edycji Idola. Rozstrzygnięto również konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Komisja w składzie: przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, gmin oraz Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, za najpiękniejszy wieniec dożynkowy uznała ten przygotowany przez Miasto i Gminę Trzemeszno. II miejsce zajął wieniec Miasta i Gminy Czerniejewo, zaś III – Miasta i Gminy Witkowo.

Starostą tegorocznego święta plonów był Andrzej Szydlarek ze wsi Graby, w gminie Czerniejewo, natomiast o przyjęcie funkcji Starościny dożynek poproszono Ewę Szczepaniak ze wsi Ujazd, w gminie Kiszkowo.

Andrzej Szydlarek od 20 lat wraz z żoną Bogumiłą gospodaruje na 55 ha gospodarstwie, nastawionym głównie na hodowlę trzody chlewnej i uprawę zbóż oraz ziemniaków przemysłowych kontraktowanych dla zakładów w Luboniu. Znajduje również czas na pracę poza gospodarstwem – przez dwie kadencje był radnym, a w poprzedniej także członkiem zarządu Gminy Czerniejewo. Żona działa w Kole Gospodyń Wiejskich i opiekuje się wiejską świetlicą.

Ewa Szczepaniak, tegoroczna Starościna dożynek gospodaruje na 58 ha. Chociaż jak mówi o sobie, że jest „miastową”, po 22 latach małżeństwa i pracy w gospodarstwie nabyła potrzebne umiejętności do pracy na roli i w obejściu. Od 9 lat kieruje Kołem Gospodyń Wiejskich. Mąż, Mirosław, sołtys Ujazdu, przez wiele lat był prezesem Kółka Rolniczego w Ujeździe i radnym Gminy Kiszkowo w poprzedniej kadencji.

Staroście i Starościnie dożynek towarzyszyli asystenci, służący pomocą podczas ceremonii dożynkowej.

Asystentem dożynek był 21 - letni Marcin Gąsior, kawaler, mieszkaniec wsi Piekary, w gminie Gniezno. Marcin jest studentem 3 roku Akademii Rolniczej w Poznaniu, na Wydziale Agronomii i Agrobiznesu. Wspólnie z ojcem, Janem posiadają 216 ha gospodarstwo rolne w gminie Kłecko.

Funkcję asystentki dożynek sprawowała natomiast Agnieszka Adamska z Mieleszyna. Tegoroczna asystentka to 26 – letnia mężatka, na co dzień pracująca w Urzędzie Gminy Mieleszyn. Jest absolwentką Politechniki Poznańskiej, Wydziału Ochrony Środowiska.

Organizatorzy dożynek – Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz Urząd Miasta i Gminy Czerniejewo – składają serdeczne podziękowania sponsorom za pomoc przy organizacji tegorocznego święta plonów: Petroestry, Agro Impuls, Dragonaz sp. z o.o., Elstar-Bio Górny sp. z o.o., Nordan sp. z o.o. oraz Zakład Oświetlenia Drogowego.

Agnieszka Rzempała-Chmielewska

2003-09-12

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 18-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21467883

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno