Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Pomysł na wąskotorówkę

W gnieźnieńskim starostwie przedstawiony został projekt rewitalizacji torowiska gnieźnieńskiej kolejki wąskotorowej oraz budowy nowego odcinka pomiędzy Witkowem a Anastazewem.

Oprócz władz powiatu w spotkaniu uczestniczyli w nim m.in. poseł Paweł Arndt i poseł Zbigniew Dolata, Jerzy Kriger dyrektor Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Przemysław Smulski radny sejmiku województwa wielkopolskiego, Eugeniusz Zamiar wójt gminy Niechanowo, przedstawiciel powiatu słupeckiego i gnieźnieńskiego Urzędu Miejskiego, Towarzystwa Miłośników Gniezna, a także Gnieźnieńskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, którzy przedstawili projekt.

Jednym z jego elementów jest demontaż istniejącej nawierzchni kolejowej, przygotowanie podtorza kolejowego oraz ułożenie nowej nawierzchni kolejowej, która odpowiadałaby I kategorii wąskotorowej linii kolejowej. Ponadto pomiędzy Witkowem do Skorzęcinem miałoby zostać wybudowane nowe torowisko.

Projekt, który przewiduje wykorzystanie kolejki do przewozów towarowych, osobowych i turystycznych ma się przyczynić do rozwoju gospodarczego i społecznego regionu, powstaniu nowych podmiotów gospodarczych, poprawie warunków komunikacyjnych oraz walorów turystycznych. Aby tak się stało konieczne jest jednak zwiększenie prędkości wąskotorówki, liczby przystanków i uruchomienie regularnych połączeń w ciągu całego roku.

Na podstawie sporządzonej analizy wynika, że w 2005 roku na trasie Gniezno, Witkowo, Powidz, Anastazewo działający na tym terenie przewoźnicy przewozili ok. 536 osób dziennie. Można przyjąć, że po przeprowadzeniu rewitalizacji kolejki połowa z tych pasażerów skorzystałaby z transportu kolejowego. Do nich doszłaby też z pewnością spora grupa wypoczywających w Skorzęcinie.

Spotkanie w starostwie miało służyć przedstawieniu założeń projektu samorządom, przez których tereny przebiega linia kolejki i przekonaniu ich do włączenia się w realizację pomysłów.

Łącznie na zrealizowanie projektu potrzeba będzie ok. 33 mln zł, w tym 75 proc. miałoby pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego a 10 proc. z dotacji państwa. Koncepcja zakłada rozpoczęcie prac w roku 2008 lub 2009 a zakończenie w roku 2011 lub 2012.

Jak mówił starosta Krzysztof Ostrowski, kolejka wąskotorowa to produkt, który mógłby być znany nie tylko w powiecie i kraju, ale także poza granicą. - Problemem lokalnej turystyki jest to, że turysta przyjeżdża do Gniezna na jeden dzień. Musimy więc wypromować kilka takich produktów, które by powodowały, że turysta pozostanie w powiecie dłużej - podkreśla starosta.

Ewa Michalak


2007-03-06
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Sobota 16-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21425577

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno