Nie straszne kilogramy, nie straszny mróz…

Najlepsi europejscy siłacze przyjechali do Gniezna, aby wziąć udział w zawodach Pucharu Europy Strong man w kategorii do 105 kilogramów. Na miejscowym Rynku w walce o miano najlepszego stanęli mistrzowie z Litwy, Łotwy, Holandii, Austrii, Węgier, Rosji i Polski. Zawody zorganizowane zostały przez Międzynarodową Federację Strong Man Atletic, Spartakus Strong Polska, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie i Urząd Miejski.

- Zawodnicy, którzy przyjechali to siłacze liczący się w świecie, to mistrzowie swoich krajów - mówił Dariusz Szymczak, prezes Spartakus Strong Polska. Mimo mrozu i śniegu świetnie poradzili sobie z przygotowanymi dla nich konkurencjami. A był wśród nich m.in. "spacer farmera" z walizkami ważącymi 135 kg, przewracanie 340-kilogramowej opony, noszenie 170-kilogramowego kowadła czy ciągnięcie metalowych sani.

Po podliczeniu punktów najlepszym okazał się Polak - Piotr Piechowiak. Drugie miejsce zajął Alvidas Brazdzius z Litwy, a trzecie Maris Rosenthal z Łotwy. Starosta Krzysztof Ostrowski wręczył zwycięzcom i uczestnikom grawertony z gratulacjami.

- To niekonwencjonalny sposób promocji miasta i powiatu i dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć tę imprezę finansowo i organizacyjnie - powiedział starosta. - Takie konkurencje zaczynają wzbudzać coraz większe zainteresowanie - dodał wicestarosta Piotr Gruszczyński.

Ewa Michalak