Rozpoczął działalność Klub Filmu Europejskiego

W dniu 27 marca br. o godz. 18.00 i 20.15 w gnieźnieńskim kinie PIAST mieszkańcy Gniezna i okolic mogli obejrzeć film „Edi” w reżyserii Piotra Trzaskalskiego. Na projekcję filmu przyjechał odtwórca głównej roli Henryk Gołębiewski. „Edi” zainaugurował działalność reaktywowanego Klubu Filmu Europejskiego (KFE).Kolejnymi filmami po „Edim" w ramach KFE były: „Pianista" Romana Polańskiego i "Porozmawiaj z nią" Pedro Almodowara.Projekcje filmów w ramach KFE będą odbywały się w każdy czwartek o godz. 20.00. Raz w miesiącu projekcji będzie towarzyszyła wizyta znanych gości – reżyserów, aktorów lub krytyków filmowych (m.in. przyjazd do Gniezna zapowiedzieli: Stefan Laudyn – Dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego, członek stowarzyszenia 5 największych festiwali światowych – w Cannes, w Wenecji, w Karlowych Warach, w Berlinie i w Warszawie, Jan Jakub Kolski – reżyser, Leon Bukowiecki – krytyk

W ramach Klubu Filmu Europejskiego można obejrzeć najstarsze nieme filmy europejskie oraz przyjrzeć się procesom zmian następujących w kinie europejskim. Raz w miesiącu będzie prezentowany film polski. Oprócz prelekcji przed filmem jest również planowana dyskusja po obejrzeniu filmu.

Cena biletu wstępu na projekcję wynosi 4 zł. Prawdopodobnie zostaną również wprowadzone karnety na kilka seansów. Wniesienie odpłatności za bilety jest spowodowane chęcią wyselekcjonowania osób najbardziej zainteresowanych filmem europejskim oraz uniknięciem widzów przypadkowych.

Przypomnijmy, Klub Filmu Europejskiego jest jednym z projektów Strategii Rozwoju Powiatu Gnieźnieńskiego. Klub Filmu Europejskiego to przedsięwzięcie rozpoczęte w 2001 roku realizowane przez Starostwo Powiatowe we współpracy z kinem „Piast”. W roku 2001 wyświetlono 15 filmów. Często były to tematyczne cykle, np.: kino Larsa von Triera, kino Roberta Altmana, Zaduszki Filmowe i in. Na początku 2002 roku ze względów finansowych zaniechano projekcji, ale ze względu na liczne sygnały (poprzez media, a także osobiście) tych, którzy uczestniczyli w seansach, postanowiono wrócić do pomysłu. Klub działał więc od początku kwietnia 2002 r. Dzięki działaniom KFE mieszkańcy powiatu mieli okazję zobaczyć najlepsze filmy reżyserów z krajów Unii Europejskiej, poznać kulturę oraz poetykę twórców, których filmy w repertuarze kina „Piast” były raczej nieobecne. Klub filmu to integracja europejska „inaczej”, a więc poprzez sztukę, przybliżenie problemów krajów 15 i ich mieszkańców. Projekcje cieszyły się dużą popularnością – każdy wieczór filmowy to pełna sala widzów, głównie młodzieży. W latach 2001 – 2002 seanse odbywały się co dwa tygodnie, w poniedziałek, o godzinie 20.00. Wstęp na seanse był bezpłatny. Promocję KFE aktywnie wpierały media.

Organizatorzy Klubu Filmu Europejskiego – Kino PIAST oraz Starostwo Powiatowe w Gnieźnie – składają serdeczne podziękowania właścicielom hotelu i restauracji PIETRAK za okazaną pomoc w uświetnieniu wizyty w Gnieźnie Henryka Gołębiewskiego, odtwórcy głównej roli w filmie ”Edi”.