Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Stoi na stacji lokomotywa…

Przyszłość Gnieźnieńskiej Kolejki Wąskotorowej była tematem spotkania w siedzibie gnieźnieńskiego starostwa w dniu 15 września br. samorządowców z powiatów gnieźnieńskiego i słupeckiego, przedstawicieli Sekcji Kolejki Wąskotorowej przy Towarzystwie Miłośników Gniezna oraz Gnieźnieńskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego i Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”. W spotkaniu wzięli również udział gnieźnieński Poseł PIS Zbigniew Dolata i Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Przemysław Smulski.


Uczestnicy spotkania jednoznacznie określili, że koniecznością jest pozyskanie środków unijnych na rewitalizację kolejki przy wspólnym zaangażowaniu samorządów obu powiatów i gmin, przez teren których przebiega trasa kolejki. Starosta Gnieźnieński Jacek Kowalski podkreślił, że samorząd powiatowy wystąpił już o pierwsze pieniądze unijne na rewitalizację taboru kolejowego w wysokości 4,5 mln zł. W opinii Dariusza Michałowskiego zajmującego się na co dzień kolejką, jest to dobry początek, ale pieniędzy potrzeba pięć razy tyle, aby zrewitalizować obecne torowisko oraz dobudować nowe tory do ośrodka wypoczynkowego w Skorzęcinie.
Sporo gorzkich słów padło w kierunku Polskich Kolei Państwowych. Samorządowcy żalili się, na bardzo długi i trudny proces regulacji praw własności gruntów, przez które przebiega trasa kolejki. Jak zauważył Wicemarszałek Przemysław Smulski bez poparcia i lobbingu ze strony wielkopolskich posłów i senatorów w niniejszej sprawie problem ten nie zostanie rozwiązany. Wicestarosta Gnieźnieński Telesfor Gościniak dodał, iż z 99 km odcinka trasy kolejki tylko ok. 30 km jest naprawdę wykorzystywane. Gdyby PKP zdecydowały się przekazać w formie darowizny niepotrzebne torowiska, to za ich sprzedaż można by było wyremontować 30 km odcinek, który jest w użyciu. Osobnym problemem jak podkreślił Wicestarosta są dworce i niechęć samorządów do ich odkupienia z uwagi na konieczne nakłady finansowe na ich remont.
Wicemarszałek Smulski wskazał na celowość powołania związku gmin przy opracowaniu projektu rewitalizacyjnego a jednocześnie zapewnił, iż będzie przekonywał władze Polskich Kolei Państwowych, aby na podstawie umowy użyczenia przekazywały samorządom nieruchomości należące do kolejek wąskotorowych, gdyż tylko na takiej podstawie władze lokalne mogą się ubiegać o środki z Unii Europejskiej.
Przypomnijmy, historia gnieźnieńskiej kolejki sięga roku 1896, kiedy oddano pierwszy odcinek wówczas Witkowskiej Kolejki Powiatowej – z Gniezna przez Niechanowo, Arcugowo do Mielżyna – o długości 22,4 km. W tym samym roku zbudowano kolejne odcinki – z Niechanowa przez Witkowo do Powidza – długość 18,2 km oraz z Arcugowa do Kleparza - długość 13,7 km.
W roku 2001 zapadła decyzja o likwidacji gnieźnieńskiej kolejki. Jednakże dzięki zaangażowaniu jej miłośników a przede wszystkim tych, zrzeszonych w Sekcji Miłośników Kolei Towarzystwa Miłośników Gniezna oraz władz Powiatu Gnieźnieńskiego (powiat jest obecnie właścicielem taboru kolejowego GKW) udało się utrzymać ruch turystyczny w weekendy i zapobiec dewastacji zabytkowej kolejki.
Gnieźnieńska Kolejka Wąskotorowa, obok wolsztyńskiej, śremskiej i śmigielskiej, jest jedną z czterech działających na terenie Wielkopolski. W tworzonej obecnie Regionalnej Strategii Rozwoju Turystyki Województwa Wielkopolskiego znalazł się zapis o rozwoju na terenie województwa turystyki kolejowej.

Agnieszka Rzempała – Chmielewska


2006-09-21
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Wtorek 12-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21377871

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno