Rozwój powiatu dzięki NATO?

Czy powiat gnieźnieński ma szansę na dynamiczny rozwój w najbliższym czasie? Z pewnością tak, jeżeli jesienią zapadnie decyzja o lokalizacji bazy AGS NATO w Powidzu. Miejscowości leżące w najbliższej okolicy, czyli również i w obrębie powiatu mają szansę na rozwój szeroko rozumianej infrastruktury oraz rozwój mieszkalnictwa i sfery usług w kontekście napływu kilku tysięcy obcokrajowców.


Aby jednak to właśnie Powidz wygrał rywalizację z pozostałymi zagranicznymi konkurentami władze lokalne czynią wszystko, aby wizyta delegacji NATO w dniu 11 października br. wypadła jak najlepiej.

W dniu 14 września 2006 r. w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie odbyło się spotkanie robocze Starosty Gnieźnieńskiego Jacka Kowalskiego z udziałem Radcy Wojewody Wielkopolskiego ds. obronnych i AGS Jerzego Fleminga, przedstawicieli samorządu, Kurii Metropolitarnej oraz dyrektorów jednostek podległych. Podczas konsultacji ustalono program wizyty oceniającej NATO w Powiecie Gnieźnieńskim.

Na zakończenie pobytu w Gnieźnie Radca Wojewody Wielkopolskiego ds. obronnych i AGS Jerzy Fleming odwiedził Powiatową Komendę Policji, Straży Pożarnej, Zespół Opieki Zdrowotnej (w tym oddział ratunkowy), wybrane jednostki oświatowe, Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne oraz Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie.

Październikowa wizyta oceniająca przedstawicieli państw NATO będzie kluczowa w kontekście szczegółowej oceny infrastruktury Powiatu Gnieźnieńskiego.

Agnieszka Rzempała – Chmielewska