Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Szlak Piastowski na 2. miejscu w kraju

Powiaty żniński i gnieźnieński chcą rozwinąć turystykę na Szlaku Piastowskim. W tym celu został przygotowany projekt "Szlakiem Piastowskim - od gada, pradziada do Wenecji, Paryża i Rzymu" opiewający na kwotę 41 mln zł. Unia Europejska chce przekazać na jego realizację 85% środków.
Projekt został zaakceptowany do realizacji przez Ministerstwo Gospodarki w ramach środków unijnych z Sektorowego Programu Operacyjnego. Wśród kilkunastu nadesłanych propozycji akceptację ministerstwa uzyskało osiem projektów regionalnych, wśród których Szlak Piastowski znalazł się na drugim miejscu.

Koszt całego projektu to 41 mln zł., z czego 21,5 mln dt. zadań planowanych do realizacji na terenie powiatu gnieźnieńskiego i prawie 20 mln na terenie powiatu żnińskiego. Projekt będzie realizowany w latach 2008 - 2013.

Na terenie powiatu gnieźnieńskiego największe zainteresowanie budzą propozycje takich działań jak m.in. budowa Muzeum Figur Woskowych przedstawiające pierwszych pięciu królów polskich koronowanych w Pierwszej Stolicy oraz sławne postacie historyczne, które przebywały lub odwiedzały Gród Lecha, budowa grodu słowiańskiego nad Jeziorem Jelonek w Gnieźnie, rozbudowa i modernizacja ścieżek rowerowych, rekultywacja Jeziora Świętokrzyskiego w Gnieźnie oraz budowa centrum turystyki konnej.

W powiecie żnińskim mają z kolei powstać m.in. takie atrakcje jak: park jurajski w Rogowie, wieża Eiffla w miejscowości Paryż na terenie Gm. Żnin, drewniana palisada obronna wokół zamku "Diabła Weneckiego" w miejscowości Wenecja. Ponadto władze powiatu żnińskiego planują odbudowę i rekonstrukcję całego weneckiego kompleksu zamkowego.

W projekcie sporo miejsca poświęcono również żnińskiej i gnieźnieńskiej kolejce wąskotorowej. Zakłada się remont obu kolejek, torowisk oraz rozbudowę bazy kolejek.

W dniu 11 sierpnia br. w Żninie Zbigniew Jaszczuk Starosta Żniński i Jacek Kowalski Starosta Gnieźnieński podpisali deklarację w sprawie realizacji projektu. Zgodnie z jej zapisami sygnatariusze porozumienia wyrazili wolę szybkiej konkretyzacji Deklaracji Współpracy m.in. poprzez opracowanie i wdrożenie wspólnych programów operacyjnych oraz realizowanie wspólnych projektów funkcjonalnie ze sobą powiązanych. Obie strony zadeklarowały ponadto, że działania zmierzające do aktywizacji gospodarczej i turystycznej Szlaku Piastowskiego będą prowadzili z poszanowaniem zasady zrównoważonego rozwoju.

Pracownicy obu samorządów powiatowych mają czas do końca 2007 roku na przygotowanie wszelkiej koniecznej dokumentacji na realizację poszczególnych zadań zapisanych w projekcie, podpisanie stosownych umów i deklaracji współpracy z ewentualnymi partnerami wykonawczymi.

Niniejszy projekt jest pierwszym tak dużym przedsięwzięciem o charakterze infrastrukturalnym skierowanym na rozwój Szlaku Piastowskiego.

Agnieszka Rzempała-Chmielewska


2006-08-16
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Sobota 16-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21429699

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno