Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Przyjaźń polsko-niemiecka „zakotwiczona w ludzkich sercach”

Podczas Mszy Świętej 29 kwietnia 2006 r. w Kościele Garnizonowym w Gnieźnie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Z inicjatywy społecznego komitetu organizacyjnego, władz Miasta Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego odsłonięto wyjątkową tablicę upamiętniającą polsko-niemieckie pojednanie. Uroczystość miała szczególny charakter, uczestniczyli w niej także przedstawiciele partnerskiego Powiatu Teltow-Flaeming z Niemiec, ze Starostą Panem Peer Giesecke na czele.

Tablica pamiątkowa w Kościele Garnizonowym jest dowodem prawdziwej, ponadczasowej przyjaźni dwóch pilotów, Polaka - Władysława Gnysia i Niemca - Franka Neuberta. Obydwaj podczas II wojny byli śmiertelnymi wrogami. Frank Neubert, pilot junkersa osłaniającego niemieckie bombowce zestrzelił we wrześniu 1939 pierwszy polski aliancki samolot, w którym zginął przyjaciel i dowódca W. Gnysia, kpt. Pil. M. Medwecki. W chwilę potem Władysław Gnyś jako pilot 121 Eskadry Myśliwskiej Armii "Kraków" odniósł pierwsze zwycięstwo powietrzne niszcząc 2 samoloty niemieckie Dornier DO 17E. Po upływie prawie pół wieku obydwaj piloci spotkali się, pojednali i zawiązali serdeczną przyjaźń, która trwała aż do Ich śmierci. Losy obydwu bohaterskich pilotów były już wcześniej prezentowane podczas wystawy w Miejskim Ośrodku Kultury w sierpniu 2002 r., której współorganizatorem było także Starostwo Powiatowe. O wystawie można przeczytać na stronie internetowej www.wystawa.com.pl . Tablica w Kościele Garnizonowym w Gnieźnie podkreśla ponad wszelką wątpliwość, iż ważniejsze od wrogości i nienawiści są wybaczenie i pojednanie. Jedynie dzięki zgodzie i zrozumieniu "…możliwa jest idea zjednoczonej Europy zakotwiczona w ludzkich sercach".

Przy okazji należy z dumą dodać, iż współpraca polsko-niemiecka Powiatu Gnieźnieńskiego z Teltow-Flaeming jest ciągle żywa i niezwykle owocna. Daje ona możliwość wymiany doświadczeń i czerpania wzorców od niemieckich partnerów. Przyjaciele z Niemiec zawsze chętnie pomagają i włączają się we wszelkie wspólne inicjatywy. Wszystko to nie byłoby jednak możliwe bez wsparcia Starosty partnerskiego Powiatu Teltow-Flaeming, Pana Giesecke, który także w swoim wystąpieniu w Gnieźnie podkreślił, iż wyciągnięto już naukę z historii a teraz należy pójść do przodu i ustawicznie zacieśniać wzajemne partnerstwo. Nasze powiaty współpracują od trzech lat. W tym czasie zawiązały się liczne przyjaźnie, daleko wykraczające ponad zwykłą współpracę.

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie do odwiedzenia strony internetowej partnerskiego Powiatu Teltow-Flaeming www.teltow-flaeming.de (częściowo dostępnej także w języku polskim), gdzie w zakładce aktualności znajduje się relacja z wizyty w Gnieźnie.

Rafał P. Spachacz


2006-05-05
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Czwartek 14-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21405832

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno