Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Dziennikarze z całej Polski gościli w Powiecie Gnieźnieńskim

Powiat Gnieźnieński - gościnny region na trasie Szlaku Piastowskiego zwiedzili dziennikarze z całej Polski. Na zaproszenie Starosty Gnieźnieńskiego oraz Przewodniczącego Organizacji Turystycznej "Szlak Piastowski" w dniach 21-23 kwietnia br. przyjechało do Gniezna 25 dziennikarzy z branży turystycznej. Patronat medialny nad imprezą objęli: Stowarzyszenie Polskich Mediów i TTG Polska.

Wydział Promocji i Rozwoju Starostwa przygotował trzydniowy Study Tour żeby pokazać jak ciekawie można spędzić u nas czas i zaplanować wypoczynek.

Study Tour to jedna z efektywniejszych i tańszych form promocji. Zaproszony dziennikarz spędza u nas kilka dni, zwiedza miasto i powiat, zapoznaje się z atrakcjami turystycznymi regionu. Później zaproszeni dziennikarze odpłacają się nam dobrą prasą w pismach branżowych w kraju i za granicą. Jest to doskonała promocja naszego terenu, dlatego też wszyscy organizatorzy i gospodarze poszczególnych miejsc odwiedzanych podczas tego weekendu włączyli się do organizacji spotkania.

Pierwszy dzień po przybyciu do hotelu rozpoczął się od powitania gości przez Pana Jacka Kowalskiego - Starostę Gnieźnieńskiego oraz Pana Bogusława Rzyskiego - Przewodniczącego Organizacji Turystycznej "Szlak Piastowski". Przy wspólnym obiedzie Pani Agnieszka Rzempała - Chmielewska, Dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju przybliżyła program pobytu i objęła opieką w tym dniu wszystkich przybyłych. Po obiedzie Pan Bogusław Rzyski, będący równocześnie przewodnikiem turystycznym, rozpoczął weekend w Powiecie Gnieźnieńskim. Na stacji kolejki wąskotorowej goście zostali powitani przez Prezesa Towarzystwa Miłośników Gniezna oraz dyrektora kolejki, skąd pojechali do Niechanowa zwiedzając pałac w asyście władz lokalnych. Kolejne punkty wycieczki to Czerniejewo i zwiedzanie Zespołu Pałacowego, a następnie Skorzęcin i prezentacja ośrodka wypoczynkowego nad Jeziorem Białym. Piątkowa wyprawa zakończyła się kolacją integracyjną w restauracji Hotelu "LECH", gdzie nie zabrakło dobrej muzyki, przy której goście dobrze się bawili.

Dzień drugi rozpoczął się od zwiedzania Rynku w Gnieźnie, Doliny Pojednania, kościoła Franciszkanów i siedziby Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej. Ksiądz kanonik Jan Kasprowicz, proboszcz i kustosz Archikatedry Gnieźnieńskiej, przybliżył zebranym historię katedry i drzwi gnieźnieńskich. Następnie goście zwiedzili Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Sporą atrakcją dla zwiedzających była możliwość wejścia na wieżę katedralną i podziwiania panoramy Gniezna i okolicznych miejscowości. W Muzeum Początków Państwa Polskiego goście zobaczyli jak wyglądało miasto polokacyjne, kafle gotyckie i renesansowe oraz przywilej katowski - topór i pień, a także kopie drzwi płockich i gnieźnieńskich. Kolejnym punktem wyprawy była przeprawa promem na wyspę Ostrów Lednicki gdzie znajdują się pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu zwanego Lednicą lub Ostrowem Lednickim, związanego z czasami panowania pierwszych władców z polskiej dynastii piastowskiej, Mieszkiem I i Bolesławem Chrobrym. Po powrocie na stały ląd wszyscy urzeczeni krajobrazem i piękną pogodą odpoczęli przed zwiedzaniem Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy gdzie znajduje się stauroteka - relikwiarz z drzewcem z krzyża męki Pańskiej oraz najbogatsze zbiory militariów z połowy XI w. Jadąc autokarem leśnymi drogami dotarliśmy do Zakrzewa w Gminie Kłecko. Tu wszyscy podziwialiśmy zespół pałacowy należący niegdyś do rodu Węsierskich herbu Belina. Zmęczeni drugim dniem zwiedzania Powiatu Gnieźnieńskiego wszyscy uczestnicy udali się do Gospodarstwa agroturystycznego "Rybakówka", gdzie na gości czekał obiad, a po nim pokaz walki grupy widowisk historycznych "Comes". Panowie, co zrozumiałe zainteresowali się militariami, a Panie skorzystały z wróżby z run. Na koniec sobotniego dnia pozostała wyprawa na pola lednickie pod Bramę III Tysiąclecia, gdzie każdego roku spotyka się młodzież katolicka z całego świata.

Niedziela była ostatnim dniem pobytu grupy dziennikarzy w naszym regionie. O 9.00 rano wszyscy spotkaliśmy się na trasie przejścia procesji z relikwiami św. Wojciecha, w której uczestniczyła kardynał Franciszek Macharski. Nowo wybudowaną trasą w kierunku na Toruń zajechaliśmy do Trzemeszna, gdzie powitani przez Burmistrza dziennikarze udali się do Muzeum Ziemi Trzemeszeńskiej. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiła przepiękna, barokowa bazylika w Trzemesznie. Ksiądz dziekan Bronisław Michalski oprowadził zebranych po bazylice i pokazał m.in. symboliczny grób św. Wojciecha. Na koniec wyprawy wszyscy mogli podziwiać panoramę Powiatu Gnieźnieńskiego z wieży widokowej w Dusznie, gdzie wiceburmistrz Trzemeszna wraz z sołtysem powitali gości chlebem własnego wypieku, smalcem i ciastem drożdżowym, które to według uczestników wyprawy najlepiej smakują na świeżym powietrzu.

W restauracji "Czeremcha" w Trzemesznie nastąpiło pożegnanie i podsumowanie Study Tour. Starosta Gnieźnieński podziękował wszystkim za przybycie mając nadzieję, że dzięki artykułom turyści wybiorą się w podróż do nas i odkryją osobiście mniej znane miejsca i regiony oraz piękne widoki często przypominające naturalnych rozmiarów widokówkę. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację spotkania.

Sonia Gralak
 

 
 
 


2006-04-28
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Środa 13-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21380992

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno