Strona główna Mapa serwisu Kontakt
Bezpłatne badania mammograficzne                        W związku z nawałnicą, która miała miejsce 11 sierpnia b.r. istnieje możliwość uzyskania zasiłku celowego dla osób lub rodzin najbardziej poszkodowanych. Wszelkich informacji udzielają Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnieźnie i urzędy gmin w zależności od miejsca zamieszkania osoby poszkodowanej. Informacji udziela także Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w godz. 7.30-15.30 TEL 61 424 66 22, po godzinach pracy 508049106         Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                        Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem               Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gnieźnie        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Gniezno zaprasza trzylatki na bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom. Akcja trwa tylko do 31 sierpnia!

Tylko do 31 sierpnia br. dzieci urodzone w 2014 roku i zameldowane w Gnieźnie mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom.

To kolejna już edycja akcji, której celem jest zapewnienie dzieciom ochrony przed bakteriami wywołującymi takie choroby jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsa.

Z uwagi na ograniczoną liczbę szczepionek, pierwszeństwo w ich otrzymaniu mają dzieci uczęszczające do Żłobka Miejskiego. Program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom realizowany jest przez Przychodnię Rejonową nr 3 „Medipom” mieszczącą się przy ul. Kościuszki 5 w Gnieźnie, tel. (61) 426 30 01, zaś jego koordynatorem jest Specjalistyczna Przychodnia Lekarska „Edictum”. Organizatorzy akcji zachęcają rodziców i opiekunów do konsultacji pediatrycznej i skorzystania z możliwości bezpłatnego szczepienia.

Czym są pneumokoki?

Pneumokoki to bakterie, stanowiące największe zagrożenie dla zdrowia przede wszystkim małych dzieci w wieku od 2 do 5 lat uczęszczających do żłobków i przedszkoli. To właśnie ta grupa narażona jest szczególnie na zakażenie z uwagi na nie w pełni wykształcony układ odpornościowy, który nie jest jeszcze w stanie samodzielnie walczyć z tak silnym „przeciwnikiem”. Zakażenie pneumokokowe jest najczęstszą przyczyną bakteryjnych zakażeń układu oddechowego (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, przewlekłe zapalenie oskrzeli), ale także może wywołać inwazyjną chorobę pneumokokową (IChP), która najczęściej objawia się w formie ciężkiego zapalenia płuc z bakteriemią, posocznicy (sepsy), czy nawet zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Następstwem choroby może być zapalenie stawów, wsierdzia czy otrzewnej, może też dojść do niewydolności wielonarządowej (zaburzeń oddychania, krążenia), co w konsekwencji prowadzi do śmierci. Warto zauważyć, że w przypadku posocznicy i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych śmiertelność sięga aż 15-25% chorych, zaś u osób leczonych mogą wystąpić powikłania takie jak: padaczka, wodogłowie, zaburzenia słuchu czy niedowłady nerwów czaszkowych bądź niedowłady/porażenia spastyczne. Szczepienia to jedyna, dostępna i skuteczna forma ochrony przed pneumokokami.2017-06-23
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 23-10-2017 r.    Licznik Odwiedzin20742456

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno