Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Bogaty i różnorodny program majówki na Szlaku Piastowskim

Pikniki historyczne, inscenizacje życia codziennego Słowian, warsztaty, gry terenowe, koncerty organowe, fabularyzowane spacery z przewodnikiem, a także rajdy rowerowe, spływy kajakowe

a nawet rajdy samochodowy i motocyklowy to wszystko czeka na uczestników II Weekendu na Szlaku Piastowskim, który odbędzie się w dniach 5 – 7 maja 2017 r.

Program święta szlaku jest bardzo bogaty i różnorodny, dzięki czemu można w bardzo ciekawy sposób spędzić czas wolny w pierwszy majowy weekend (po tzw. długim weekendzie) na najstarszym szlaku kulturowym w Polsce.

Tematem tegorocznej edycji jest „życie codzienne w piastowskim grodzie”, a turyści będą mogli posłuchać, posmakować i poczuć atmosferę piastowskiej Polski. Główne wydarzenia skupione będą więc wokół obowiązków i rozrywek naszych przodków. Będzie można m.in. zobaczyć pokazy grup rekonstrukcji, kulinariów piastowskich, posłuchać koncerty organowe lub zobaczyć jak wyrabiano narzędzia służące do wykonywania podstawowych czynności. Szczegółowy harmonogram tego co się będzie działo podczas II Weekendu na Szlaku Piastowskim znajduje się na www.szlakpiastowski.pl.

Niezwykle ciekawie zapowiadają się tzw. atrakcje główne, czyli kilkugodzinne pikniki w najważniejszych obiektach muzealnych szlaku. Do udziału w rekonstrukcjach życia Słowian zapraszają Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, zarówno na Ostrowie Lednickim(piątek, 5 maja), jak również w swoich oddziałach w Grzybowie (niedziela, 7 maja) oraz w Gieczu (niedziela, 7 maja). W sobotę, 6 maja na spotkanie z Wikingami zaprasza Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Do udziału w grach rodzinnych i terenowych zaprasza Kłecko (w dniach 5-6 maja), Inowrocław (piątek, 5 maja), Muzeum Archeologiczne w Poznaniu (sobota, 6 maja), Gród Pobiedziska (igrzyska rodzinne w sobotę, 6 maja oraz trebuszomania w niedzielę, 7 maja), a także Rezerwat Archeologiczny Gród Piastowski w Gieczu (niedziela, 7 maja). Specjalna oferta kuchni piastowskiej czeka na smakoszy kulinarnych w Wągrowcu (sobota, 6 maja) oraz w Kaliszu (niedziela, 7 maja). W Wągrowcu odbędą się także pokazy piwowarskie i będzie również można spróbować limitowanej edycji piwa piastowskiego. Z kolei najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach rękodzieła w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach (niedziela, 7 maja) oraz pobawić się modą piastowską w Rezerwacie Archeologicznym GeniusLoci w Poznaniu (niedziela, 7 maja). Warto również będzie obejrzeć specjalnie przygotowaną wystawę plenerową poświęconą Traktowi Królewsko – Cesarskiemu na Moście Jordana w Poznaniu (sobota, 6 maja) oraz bliżej poznać historię najstarszego znaku drogowego w Polsce – słupa milowego w Koninie (sobota, 6 maja). Niezwykle oryginalnym przeżyciem może być także udział w nieszporach łacińskich w Opactwie Benedyktynów w Lubiniu (sobota, 6 maja).

Dla zwolenników tzw. kultury wysokiej została przygotowana oferta cyklu koncertów organowych w trzech najważniejszych katedrach na szlaku. Koncerty w ramach Piastowskiego Tryptyku Organowego odbędą się w piątek, 5 maja o godz. 19.00 w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie, w sobotę, 6 maja o godz. 17.00 w Katedrze św. Mikołaja Biskupa w Kaliszu oraz w niedzielę, 7 maja o godz. 17.00 w Bazylice Archikatedralnej św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu. Na wszystkie koncerty – wstęp wolny.

Nowością w stosunku do poprzedniej edycji wydarzenia jest bez wątpienia zwiększenie oferty turystyki aktywnej. Na zwolenników jazdy na dwóch kółkach czeka bogata oferta rajdów rowerowych rozpoczynających się w Trzemesznie, Kaliszu i Koninie, Kruszwicy (sobota, 6 maja) oraz w Gnieźnie i Wągrowcu (niedziela, 7 maja). Z kolei dla osób lubiących turystykę wodną przygotowano dwa spływy kajakowe w sobotę, 6 maja – w Poznaniu (więcej na: www.bramapoznania.pl) i Wągrowcu. Dla turystów zmotoryzowanych przygotowano z kolei ofertę turystycznego rajdu samochodowego, który rozpocznie się w Wągrowcu w sobotę, 6 maja, a na zwolenników bardziej ekstremalnych doznań czeka Rajd Motocyklowy po Szlaku Piastowskim, który wyruszy w sobotę, 6 maja spod Hotelu Biały w Skorzęcinie, w którym zlokalizowana będzie baza rajdu. Więcej na temat rajdu motocyklowego: www.rajdpiastowski.pl.

W związku dużą ilością atrakcji, ułatwieniem podczas tegorocznej edycji Weekendu na Szlaku Piastowskim jest „weekendowy planer podróży”, w ramach którego organizatorzy proponują gotowe pakiety / propozycje spędzenia czasu wolnego, które można pobrać na stronie internetowej Szlaku Piastowskiego.

Weekend na Szlaku Piastowskim to kontynuacja powstałej w 2016 roku idei stworzenia wspólnego święta, w którą zaangażowane są obiekty szlaku w Wielkopolsce i na Kujawach.Specjalnie opracowany i zróżnicowany harmonogram wydarzeń sprzyja podróżowaniu między jego obiektami, a więc zachęca do odwiedzenia jak największej liczby miejsc i zobaczenia szerokiego spektrum oferowanych na Szlaku Piastowskim atrakcji.

Organizatorem akcji „II Weekend na Szlaku Piastowskim” jest Klaster Turystyczny Szlak Piastowski w Wielkopolsce - stowarzyszenie powołane w 2016 roku, którego podwaliną była umowa między jednostkami samorządu terytorialnego z terenu Wielkopolski, będącymi dzisiaj podmiotami finansującymi jego działalność: powiatami - Gnieźnieńskim, Kościańskim, Średzkim, Wągrowieckim, Wrzesińskim; miastami - Poznań, Kalisz, Konin, Gniezno, Wągrowiec, gminy - Kłecko, Krzywiń, Pobiedziska, Pyzdry, Trzemeszno, Września, Dominowo, Łubowo i Wągrowiec. Członkiem klastra jest również Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski”.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Patronat honorowy nad II Weekendem na Szlaku Piastowskim sprawują:Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak; Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Piotr Całbecki; Polska Organizacja Turystyczna oraz Wielkopolska Organizacja Turystyczna.


2017-04-24
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 18-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21467998

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno