Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Chorzy na stwardnienie rozsiane przeciwko dyskryminacji

"Osoby chore na stwardnienie rozsiane są w Polsce dyskryminowane. Funkcjonuje nierówny system kwalifikacji do refundowanej terapii lekami immunomodulującymi, osoby chore na SM częściej tracą pracę, mają trudny dostęp do rehabilitacji a na co dzień borykają się z barierami architektonicznymi" - powiedziała Izabela Odrobińska, Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego podczas regionalnej konferencji nt. "Problemów osób chorych na stwardnienie rozsiane", która odbyła się w Gnieźnie w dniu 14 października br.

Konferencję zorganizował gnieźnieński oddział Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, przy współpracy z takimi instytucjami jak: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gnieźnie, Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska, Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz Ośrodek Miłosiernego Samarytanina. Patronat honorowy nad konferencją sprawował Starosta Gnieźnieński Jacek Kowalski, patronat merytoryczny - Rada Główna Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Konferencja w Gnieźnie zakończyła obchody miesiąca SM. Wcześniej podobnego typu konferencje odbyły się w Gdańsku, Szczecinie i Katowicach.

Przewodnicząca PTSR poinformowała o przygotowanym i przekazanym do Narodowego Funduszu Zdrowia "Narodowym programie leczenia SM opartym na standardach i rekomendacjach europejskich, wzorowanym na przykładach dobrej praktyki". W celu poparcia niniejszego programu powstała Koalicja na Rzecz Osób z SM, którą utworzyli przedstawiciele środowiska medycznego, osobowości telewizyjne oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex) jest jedną z najczęstszych neurologicznych chorób przewlekłych w Polsce. Jej przyczyny nie zostały do tej pory poznane. Atakuje głównie ludzi młodych między 20 - 40 rokiem życia. Choroba występuje częściej w krajach o klimacie umiarkowanym, choruje na nią więcej kobiet , niż mężczyzn. Szacuje się, że w Polsce na SM choruje ok. 60 tys. osób, stanowiąc trzecią, co do wielkości grupę w Europie. Powiat Gnieźnieński jest rejonem o bardzo dużym wskaźniku zachorowalności na SM.

Zgodnie z europejskimi standardami terapeutycznymi znaczący wpływ na zahamowanie procesu chorobowego mają leki immunomodulujące. Niestety w Polsce dostępność do tego typu leków jest dla chorych na SM możliwa w stopniu marginalnym. Jedynie niecały 1% spośród wszystkich chorych na SM w kraju może zostać objętych leczeniem refundowanym przez NFZ (ok. 450 terapii w 2005 roku dla grupy ok. 60 tys. chorych). Stąd, tak silnie podczas konferencji w Gnieźnie dyskutowano o potrzebie zmiany przez NFZ podejścia do spraw kontraktowania usług medycznych oraz przekazania odpowiednich środków finansowych na refundację leków przez Ministerstwo Zdrowia.

Obecny na konferencji Poseł na Sejm Tadeusz Tomaszewski obiecał, że sprawa przyjęcia "Narodowego programu leczenia SM" będzie przedmiotem pierwszej jego interpelacji złożonej w Sejmie nowej kadencji.

Osoby zainteresowane uzyskaniem szczegółowych informacji na temat choroby SM lub działalności Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego mogą odwiedzić stronę http://www.ptsr.org.pl/

Bardzo aktywnie działa gnieźnieński oddział PTSR, który zasięgiem działania obejmuje powiaty: gnieźnieński, wrzesiński, mogileński, żniński i wągrowiecki. Siedziba towarzystwa mieści się na os. Orła Białego 20 w Gnieźnie w Ośrodku Miłosiernego Samarytanina. Szczegóły na http://www.ptsr.gniezno.pl/

Agnieszka Rzempała-Chmielewska2005-10-14
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Wtorek 12-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21377939

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno