Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Czy Gniezno jest atrakcyjne turystycznie?

O przyszłości turystyki na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego w oparciu o rozwój produktów turystycznych dyskutowali uczestnicy powiatowych obchodów Światowego Dnia Turystyki. Święto turystyki obchodzono w dniu 30 września br. w auli Kolegium Europejskiego w Gnieźnie. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz Organizacja Turystyczna "Szlak Piastowski".Zaproszenie do udziału w spotkaniu otrzymali: przedstawiciele gmin z powiatu, właściciele gospodarstw agroturystycznych, hotelarze, restauratorzy, pracownicy muzeów, ośrodków wypoczynkowych i wszystkie te osoby, które w turystyce upatrują swoją szansę rozwoju.

W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób pracujących na co dzień w branży turystycznej. Niestety z zaproszenia nie skorzystali pracownicy gmin z terenu powiatu, a w szczególności przedstawiciele gnieźnieńskiego magistratu.

Uczestnicy obchodów dnia turystyki ze szczególnym zainteresowaniem wysłuchali wykładu Michała Bucholza - niezależnego eksperta ds. marketingu turystycznego, wykładowcy w Zakładzie Zarządzania i Marketingu Instytutu Turystyki i Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W swoim wystąpieniu wskazywał on na konieczność dostosowania oferty turystycznej powiatu do potrzeb i oczekiwań kierowanych ze strony turystów. Elementami mającymi wpływ na odpowiednią jakość oferty turystycznej powiatu są: atrakcje, odpowiednio rozbudowana infrastruktura w szerokim tego słowa znaczeniu (drogi, ścieżki, szlaki, oznakowanie itp.), dostępność komunikacyjna, wizerunek oraz wartość. Dopiero po spełnieniu wszystkich pięciu warunków można mówić o posiadaniu w swojej ofercie produktów turystycznych.

Działania promocyjne powiatu oraz Organizacji Turystycznej "Szlak Piastowski" skupiają się zatem na kreacji następującej oferty turystycznej, która z czasem ma szansę przeobrazić się w produkty turystyczne. Są nimi: Szlak Piastowski, turystyka wiejska w oparciu o gospodarstwa agroturystyczne, turystyka pielgrzymkowa, a także turystyka aktywna w pojęciu turystyki konnej, wodnej itp.

Chcąc rozwijać turystykę na terenie powiatu konieczna jest integracja branży turystycznej oraz bliska współpraca samorządów lokalnych. Brak zatem przedstawicieli gmin z terenu powiatu (za wyjątkiem gminy Kłecko), podczas powiatowych obchodów Dnia Turystyki nie napawa optymizmem. Trzeba mieć jednak nadzieję, że również i gminy dostrzegą w turystyce szansę rozwoju dla lokalnej społeczności. Oby tylko inne regiony nie wyprzedziły Pierwszej Stolicy Polski w pozyskaniu szerokiej rzeszy turystów, którzy przyciągnięci ciekawą ofertą (niekoniecznie o większej wartości) skorzystają z propozycji wypoczynku w innym miejscu.

Agnieszka Rzempała-Chmielewska2005-10-06
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Wtorek 12-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21377854

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno