Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Rozwój wsi, czyli Polagra Farm 2005

Powiat Gnieźnieński po raz kolejny będzie obecny na Międzynarodowych Targach Rolniczych POLAGRA - FARM w dniach 6 - 9 października br. w Poznaniu. POLAGRA-FARM to największe targi rolnicze, zarówno w Polsce, jak i w Europie Środkowej i Wschodniej. Ich rangę potwierdza nie tylko wielkość powierzchni ekspozycyjnej, ale także liczba wystawców oraz zwiedzających.


Na wspólnym stoisku oprócz Powiatu zaprezentują się:

  1. Spółdzielnia Mleczarska w Witkowie
  2. Grupa Producencka "Polanie" z Kłecka
  3. Gospodarstwa Agroturystyczne Powiatu Gnieźnieńskiego
  4. Rękodzielnictwo - Paweł Lewicki
  5. Kowalstwo artystyczne - Wojciech Kaczmarek
  6. Mateo - producent ekologicznych i odnawialnych paliw z wierzby energetycznej z Popowa Ignacewa (gm. Mieleszyn)
  7. Gnieźnieńska Agencja Rozwoju Gospodarczego sp. z o.o. (GARG będzie zbierał dane do tzw. bazy AGRINPOL. Oferta Agencji została wybrana przez Biuro Programów Wiejskich Fundacji Fundusz Współpracy do realizowania drugiej edycji projektu AGRINPOL na terenie Wielkopolski. Celem projektu jest promowanie innowacyjnej, pozarolniczej działalności gospodarczej na terenach wiejskich oraz inspirowanie rolników i domowników do podejmowania takiej działalności)

Tegoroczną POLAGRĘ-FARM tradycyjnie patronatem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. POLAGRA-FARM dzieli się na cztery grupy tematyczne: Pole, Hodowla, Ogród i Las oraz Rozwój Wsi. Do tego układu dostosowana jest ekspozycja wystawców oraz program wydarzeń.

Jak co roku najbardziej "rozśpiewanym" pawilonem POLAGRY-FARM 2005 będzie Pawilon Regionów, w którym będzie można znaleźć stoisko Powiatu Gnieźnieńskiego . Przez cały czas trwania targów będzie rozbrzmiewać muzyką, a to za sprawą występów aż 25 zespołów folklorystycznych oraz czterech orkiestr dętych.

Pawilon Regionów zlokalizowany będzie aż w dwóch sąsiadujących ze sobą pawilonach: 8 i 8A. Ofertę przedstawi ok. 300 wystawców, promujących kierunki i możliwości inwestowania na reprezentowanych terenach, walory przyrodnicze, wyroby regionalne, rękodzieło artystyczne, ofertę turystyczną i agroturystyczną. W tym roku wystawiać się będzie aż 6 Urzędów Marszałkowskich (dolnośląskiego, opolskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz wielkopolkopolskiego), 11 Starostw (z województw: łódzkiego, małopolskiego, pomorskiego i wielkopolskiego), 10 Urzędów Miast i Gmin, 3 Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu oraz wystawcy indywidualni.

Osoby zainteresowane mogą zwiedzać ekspozycje wystawiennicze w każdym dniu targów w godz. 9.00 - 17.00. Dzięki niskiej cenie biletów wstępu (7 zł) organizatorzy targów liczą nawet na 85 tys. liczbę odwiedzających.

Przypomnijmy, w roku 2002 Powiat Gnieźnieński otrzymał nagrodę Złoty Hit POLAGRY. Nagroda została przyznana za profesjonalną obsługę stoiska na Targach Polagra - Farm w Poznaniu, różnorodność oferowanych produktów oraz za godne kreowanie marki Powiatu Gnieźnieńskiego.

Powiat Gnieźnieński kreuje swoją markę jako "dobre miejsce, królewska tradycja". Hasło to nawiązuje do historii regionu oraz do czasów teraźniejszych, do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło i rozwija się nadal.

Powiat Gnieźnieński należy do regionów typowo rolniczych. W powiecie jest ponad 5 tys. indywidualnych gospodarstw rolnych. Działają również Gospodarstwa Rolne należące do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, Spółdzielnie Produkcyjne oraz Grupy Producenckie, o różnych formach działania. Do najaktywniejszych grup należy Grupa Producencka " Polanie " z siedzibą w Kłecku zajmująca się produkcją warzyw korzeniowych, cebuli i ogórka. Produkcja rolna jest prowadzona na wysokim poziomie świadczy o tym skala produkcji i jej jakość.

Rolnicy w produkcji korzystają z nowych technologii, bez niej nie osiągnęliby tak dobrych wyników. Dotyczy to optymalnego nawożenia mineralnego i właściwego stosowania środków ochrony roślin w uprawach polowych. W produkcji roślinnej uprawia się głównie: 1. zboża konsumpcyjne (pszenica - żyto), 2. rośliny przemysłowe (rzepak ozimy, burak cukrowy, ziemniaki), 3. rośliny pastewne (zboża paszowe , kukurydza).

Produkcja zwierzęca zdominowana jest przez trzodę chlewną a następnie bydło mleczne oraz rozwijające się drobiarstwo. Trzoda chlewna w regionie charakteryzuje się wysoką mięsnością - 54% średnio. Świadczy to o dobrej jakości surowca do przetwórstwa rolnego. Natomiast zboża konsumpcyjne cechują się wysokimi parametrami jakościowymi co do zawartości glutenu i dobrych właściwości wypiekowych. Duża skala produkcji naszego rolnictwa (stanowi dobrą bazę surowcową) może przyczynić się do rozwoju przemysłu i przetwórstwa rolno - spożywczego.

Przetwórstwo rolne w powiecie jest słabo rozwiniętym ogniwem i czeka na inwestora. Cała produkcja służy zaopatrzeniu dla dużych aglomeracji miejskich. Atutem jest też dobre położenie komunikacyjne Powiatu Gnieźnieńskiego między Poznaniem, Toruniem i Bydgoszczą.

Agnieszka Rzempała-Chmielewska2005-09-29
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Sobota 16-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21429604

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno