Gniezno-Miastem Dialogu. 9-24 września 2005 Gniezno ponownie stało się osadą wczesnopiastowską

Przy ponad 35 stopniowym upale mieszkańcy Gniezna i okolic oraz przyjezdni turyści bawili się na Jarmarku Średniowiecznym, który odbywał się na gnieźnieńskim Rynku w sobotę, 10 września. Największą atrakcją cieszył się kat, który co bardziej niesfornych zakuwał w dyby. Przed karą nie udało się ustrzec nawet Staroście.
W niecodziennej scenerii średniowiecznego obozowiska uczestnicy Jarmarku mogli z bliska przyjrzeć się: kuźni z kowalem; warsztatowi tkackiemu, gdzie odbywał się pokaz robienia krajek; wróżce i żercy, którzy wróżyli chętnym z run i leczyli akupresurą; myśliwemu, który przygrywając na rogu opowiadał o tropieniu zwierząt i prezentował trofea myśliwskie; rybakowi wyplatającemu sieci; skórnikowi wytwarzającemu buty i paski; szczytnikowi wytwarzającemu tarcze, czy też zbrojmistrzowi wykonującemu kolczugi. Przechodniów zaczepiał żebrak prosząc o datki, kat zakuwał niesfornych w dyby a kobiety przygotowywały na bieżąco posiłki w kotle na trójnogu oraz urządzały pranie. Nie zabrakło również zwierząt - koziołków dających mleko i kucyków, przyjaźnie nastawionych do dzieci.

Jarmarkowi towarzyszyły widowiska parateatralne, przedstawiające życie Słowian od narodzin, poprzez inicjację wojownika, weselę, aż po ucztę. Były również bitwy wojów ze strzękiem oręża, którym towarzyszyła gra bębniarzy. Z zaproszenia do udziału w Jarmarku skorzystali wojowie z gnieźnieńskiej grupy COMES, Weles z Warszawy oraz zrzeszeni w Towarzystwie Przyjaciół Grodu Grzybowo.

Widowiska przeplatały się z koncertami muzyki "u źródeł", gdzie ze szczególnym uznaniem spotkał się godzinny koncert w wykonaniu Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej, czy w nieco w innym stylu koncert zespołu "Shalom". Koneserów z pewnością zadowolił koncert w wykonaniu "Yerba Mater". Niezwykle ciekawą propozycją dla dzieci było kilkugodzinne przedszkole słowiańskie. Było również można skosztować typowych dla tamtych czasów potraw staropolskich. Na turystów czekały pamiątki oraz profesjonalna Informacja Turystyczna umieszczona specjalnie na ten dzień w drewnianej chacie.

Pomysłodawcą i organizatorem Jarmarku Średniowiecznego było Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Na podstawie przychylnych ocen wydanych przez uczestników imprezy prawdopodobnie Jarmark wpisze się na stałe w kalendarz imprez organizowanych na gnieźnieńskim Rynku pod koniec wakacji.

Jarmark Średniowieczny był jedną z imprez z cyklu "Gniezno-Miastem Dialogu. 9-24 września 2005".

Agnieszka Rzempała-Chmielewska