Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Ciepło może być tanie i ekologiczne

O możliwości wykorzystania biomasy, jako najstarszego i najszerzej współcześnie wykorzystywanego odnawialnego źródła energii dyskutowano w Kiszkowie podczas konferencji, w której uczestniczyli między innymi naukowcy, samorządowcy oraz przedsiębiorcy z Wielkopolski.

Jak wskazywali organizatorzy spotkania, powiat gnieźnieński to doskonałe miejsce do pozyskiwania i przetwarzania agrobiomasy oraz do sprzedaży gotowych produktów.

- Celem konferencji, która odbyła się dnia 29 września br. w Kiszkowie, a której hasło przewodnie brzmiało „Tanie i ekologiczne ciepło dla Wielkopolan z lokalnej agrobiomasy”, była prezentacja założeń Programu Rozwoju Inteligentnych Specjalizacji i Przedsiębiorczości (RIS3), modelu działania i współpracy w zakresie wytwarzania oraz wykorzystywania lokalnej agrobiomasy na cele opałowe – tłumaczy Magdalena Musiałowicz, dyrektor wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. - Zostały poruszone również bardzo ciekawe kwestie praktycznego wdrażania Programów Gospodarki Niskoemisyjnej oraz wypełniania oczekiwań Pakietu Klimatyczno – Energetycznego UE i co ważne możliwości ich finansowania. Nie ma wątpliwości, że biomasę rolną warto wykorzystywać z wielu powodów. Przede wszystkim paliwo to jest nieszkodliwe dla środowiska, natomiast ogrzewanie nią staje się coraz bardziej opłacalne. Ceny biomasy są bowiem konkurencyjne na rynku paliw. Wykorzystanie jej pozwala zagospodarować nieużytki i spożytkować odpady – wskazuje dyrektor Musiałowicz.

Organizatorami spotkania byli: Roman Długi Koordynator Inicjatywy Klastrowej GREENEVO PARTNER, Beata Tarczyńska Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego oraz Tadeusz Bąkowski Wójt Gminy Kiszkowo. - Powiat gnieźnieński jest powiatem rolniczym, a co za tym idzie doskonałym miejsce do produkcji i pozyskiwania biomasy rolnej – mówił reprezentujący starostę gnieźnieńskiego Marcin Makohoński. – Jak się okazuje ma to niemałe znaczenie gospodarcze w naszym powiecie. Wnioski z konferencji są jednoznaczne, potencjał agrobiomasy może stać się już w najbliższych latach wiodącym elementem rozwoju lokalnego. Obecnie bowiem coraz więcej, nie tylko przedsiębiorców, ale i pojedynczych gospodarstw rozważa możliwość wykorzystania produkcji rolniczej do celów energetycznych. Dlatego też koniecznym działaniem wydaje się być wsparcie rynku podaży i popytu przez utworzenie na terenie powiatu gnieźnieńskiego lokalnych centrów biomasy.

Spotkanie w gminie Kiszkowo miało nie tylko wymiar teoretyczny. Po dyskusji nastąpił przejazd do gospodarstwa agroenergetycznego firmy ASKET, gdzie goście mieli możliwość obejrzenia linii technologicznej BIOMASSER podczas pracy, zapoznania się z nowościami i porozmawiania o technologii.

2015-10-09
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Wtorek 12-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21365384

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno