Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Tajemnice Katedry w Starostwie

„Utracone dziedzictwo” to hasło tegorocznej 23. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Inauguracja gnieźnieńskich obchodów odbyła się w Starostwie Powiatowym.

Dzięki współpracy z Muzeum Początków Państwa Polskiego, w holu urzędu otwarto wyjątkową wystawę poświęconą niezauważalnym na co dzień zabytkom gnieźnieńskiej Katedry.
- Wystawa w Starostwie doskonale wpisuje się w założenia Europejskich Dni Dziedzictwa – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. – Chodzi bowiem o promocję i ponowne odkrywanie najciekawszych, lokalnych zabytków. Jeżeli myślimy o Gnieźnie to na pierwszy plan wysuwa się oczywiście Bazylika Prymasowska. Wystawa poświęcona naszej katedrze ukazuje jej unikalne i często niewidoczne dla zwiedzającego elementy architektoniczne, obrazy, czy wymowne detale. Każdy, kto w najbliższych dniach odwiedzi Starostwo Powiatowe będzie miał możliwość zatrzymać się przy ekspozycji i zrozumieć ukrytą w katedrze symbolikę. To ciekawa lekcja historii – tłumaczy pani starosta.
Podczas otwarcia wystawy, Tomasz Janiak z gnieźnieńskiego MPPP przedstawił genezę i założenia ekspozycji prezentującej unikatowe fotografie wnętrza Archikatedry Gnieźnieńskiej. – Każdy element wystroju katedry ma swoją ściśle określoną symbolikę, ukryte znaczenie i oczywiście biblijne uzasadnienie – tłumaczy Tomasz Janiak. – Wśród pokazanych obrazów znajduje się również wiele przedstawień antropomorficznych uosabiających cechy ludzkie, takie jak chociażby lenistwo. Ekspozycja w Starostwie Powiatowym potrwa dwa tygodnie. Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Początków Państwa Polskiego wypełni również wystawa w przestrzeni miejskiej, zaaranżowana w witrynach sklepowych w centrum miasta. Główny punkt obchodów zaplanowano natomiast na 19-20 września. W tych dniach prezentowane będą m.in. dwie wystawy ukazujące to, w jaki sposób Muzeum przyczynia się do ochrony dziedzictwa kulturowego związanego z Gnieznem i jego najbliższą okolicą. W obchody Europejskich Dni Dziedzictwa na terenie powiatu gnieźnieńskiego włączyło się również Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Jak informuje Narodowy Instytut Dziedzictwa, Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków.
W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Tylko w Polsce obejmuje ponad 1500 wydarzeń. Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. 23. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa tradycyjnie odbędzie się w drugi i trzeci weekend września.
Więcej informacji na: www.nid.pl, www.edd.nid.pl, www.mppp.pl, www.lednicamuzeum.pl

2015-09-14
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 18-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21452303

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno