Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Finał I edycji ogólnopolskiego konkursu „Tu powstała Polska” za nami

W piątkowe przedpołudnie, 15 maja, mieszkańcy Gniezna mogli zauważyć grupki młodych ludzi, przemieszczających się po Gnieźnie z kartami i mapami w dłoniach.

Byli to uczestnicy konkursu „Tu powstała Polska”, którzy przyjechali do Gniezna, aby wziąć udział w finałowej grze miejskiej.

Aby wziąć udział w konkursie należało przygotować film promocyjny w języku angielskim dt. Gniezna, odnoszący się do ważnych wydarzeń w historii Pierwszej Stolicy Polski. Następnie na stronie www.kulturapiastowdladzieci.pl odbyło się głosowanie internautów na poszczególne filmiki. W ten sposób wyłoniona została lista laureatów, na której znalazły się zespoły ze szkół podstawowych w Słubicach, Kluczborku i Czeszewie oraz Szkoły Podstawowej nr 5 w Gnieźnie. W nagrodę, autorzy prezentowanych filmów zostali zaproszeni do Gniezna. Dodatkową atrakcją podczas dwudniowego pobytu w Grodzie Lecha było spotkanie integracyjne oraz udział w żywej lekcji historii w Ośrodku Kultury Słowiańskiej, a także udział w grze miejskiej pn. „Gdzie jesteś Panie IK?”. Gra rozpoczęła się o godz. 10.00 w piątek 15 maja na gnieźnieńskim Rynku. Uczestniczyły w niej także dwie drużyny z Językowej Szkoły Podstawowej Prymus.

Gra miejska z założenia jest odzwierciedleniem zasad gier planszowych. Miasto staje się planszą, po której poruszają się uczestnicy. W gnieźnieńskiej grze przy każdym, odpowiednio przygotowanym, punkcie/postoju uczestnicy otrzymali zestaw różnorodnych zadań do rozwiązania i wskazówki do kolejnego miejsca. Po Gnieźnie gracze wędrowali z Rynku, przez Bibliotekę Miejską, Targowisko, PKP, okolice Seminarium i Teatr Aleksandra Fredry. Meta oczywiście była przy Katedrze Gnieźnieńskiej. Priorytetową regułą gry była triada: zabawa – nauka - integracja. Nie liczyła się szybkość pokonania trasy od startu do mety, ale odnalezienie wszystkich miejsc postojowych oraz rozwiązanie zadań.

‘GDZIE JESTEŚ PANIE IK?’ odnosi się do postaci Ignacego Krasickiego. Niewielu gnieźnian wie, że w podziemiach Katedry Gnieźnieńskiej spoczywa ta jakże zasłużona dla polskiej historii i literatury osoba. Uczestnicy w trakcie swojej wędrówki zdobyli wiele różnorodnych informacji dotyczących historii miasta. Pozyskali także wiadomości o życiu, zwyczajach, ważnych postaciach i architekturze epoki średniowiecza, w oparciu o wydarzenia związane z Gnieznem. Zadania miały charakter interdyscyplinarny. Objęły działania z zakresu wiedzy o historii, języku, literaturze, ale sprawdzały również umiejętności matematyczne i manualne. Naczelnym celem projektu było przede wszystkim bliższe poznanie skarbów Gniezna.

Zabawy było co niemiara. Na zakończenie, dzięki uprzejmości Archidiecezji Gnieźnieńskiej, wszyscy uczestnicy gry wspólnie zwiedzali Katedrę.

Organizatorami konkursu byli Powiat Gnieźnieński, Miasto Gniezno oraz Językowa Szkoła Podstawowa Prymus. Organizacyjnie realizację gry miejskiej wsparli: Kuria Metropolitarna w Gnieźnie oraz Grupa Widowisk Historycznych ‘Comes’ z Gniezna. Konkurs został objęty patronatem honorowym przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu.


2015-05-19
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 11-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21363910

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno