Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Młodzież w

Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu gnieźnieńskiego przygotowuje się do VI Zjazdu Gnieźnieńskiego. Przedstawiciele młodzieży wszystkich szkół podległych starostwu oraz gościnnie wspólna reprezentacja gnieźnieńskich gimnazjów wezmą udział w debatach podczas Zjazdu w dniu 17 września br.


W środę, 15 czerwca w Domu Wczasów Dziecięcych w Mielnie odbyły się warsztaty robocze dla młodzieży - przyszłych uczestników Zjazdu Gnieźnieńskiego. Doświadczeni trenerzy w osobach: Maria Rogaczewska - pracownik naukowy Instytutu Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, członek Komitetu Organizacyjnego Zjazdu, Przemysław Fenrych - Zastępca Dyrektora ds. Szkoleń w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Szczecinie oraz Piotr Czekierda - Kierownik Działu Współpracy, Funduszów i Promocji w Domu Spotkań im. Angelusa Silesiusa we Wrocławiu, pokazywali młodzieży jak poprowadzić warsztaty w swoich szkołach. Koordynatorem spotkania i odpowiedzialnym za realizację całego projektu "Akademia Dialogu" jest Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.

Po przeprowadzeniu warsztatów w szkołach efektem końcowym projektu ma być opracowanie materiału w zwięzłej formie według analogicznych tytułów debat jak dla uczestników Zjazdu. Przewiduje się, iż na początku każdego panelu dla "dorosłych" Prowadzący zaprosi przedstawicieli młodzieży, by zdali relację, jak na te same pytania odpowiadała uprzednio młodzież. Goście mają mieć chwilę na ustosunkowanie się do tych wystąpień. Przedstawiciele młodzieży będą mogli również przygotować specjalne pytania do ekspertów. Wszystkie debaty podczas Zjazdu będą nagrywane, a później ich podsumowanie zamieszczone w tekstach do książki wydanej po zakończeniu Kongresu.

Tematy grup roboczych zostały wybrane przez członków Komitetu Organizacyjnego Zjazdu według formuły "dialog w ..." a nie "dialog o ...". Celem tego zabiegu jest ukazanie dialogu jako sposobu bycia chrześcijaninem i rozwiązywania problemów w każdej dziedzinie życia. Dodatkowo chodzi o formacyjny charakter Zjazdu - nie może on być typowym kongresem dyskusyjnym.

VI Zjazdowi Gnieźnieńskiemu będą towarzyszyły następujące debaty, w których udział będzie brała młodzież z następujących szkół z terenu powiatu:

 • "Dialog w małżeństwie i rodzinie. Jak podtrzymać miłość w domu, kiedy rodzice nie mają pracy?" - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Gnieźnie oraz wspólna reprezentacja czterech gnieźnieńskich gimnazjów (warsztat)
 • "Dialog Polacy - przybysze. 'Nielegalni' w polskiej szkole" - I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie (warsztat)
 • "Dialog wewnątrz Kościoła Rzymskokatolickiego. 'Czy umiemy ze sobą rozmawiać'" - III Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie (panel dyskusyjny)
 • "Dialog wierzących z niewierzącymi: W co wierzy ten, co nie wierzy"- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Witkowa (panel dyskusyjny)
 • "Dialog wolontariuszy "przykościelnych" i "świeckich": Ochotnicy miłości bliźniego - wystąp" - Zespół Szkół Ekonomiczno - Odzieżowych z Gniezna (warsztat)
 • "Polskie dialogi ekumeniczne: Czy polska ekumenia stoi w miejscu?" - II Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie (panel dyskusyjny)
 • "Dialog w miejscu pracy: Czy potrzeba nowej pracy nad pracą?" - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 z Gniezna (panel dyskusyjny)
 • "Dialog społeczności lokalnej: Między panem, plebanem i obywatelem" - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 z Gniezna (warsztat)
 • "Dialog w parafii: Czy duchowni i świeccy mogą mieć do siebie zaufanie?" - Zespół Szkół Liceum i Gimnazjum w Trzemesznie (warsztat)
 • "Dialog biednych i bogatych; Czy bieda musi być dziedziczona?" - Zespół Szkół Ponadgimnazjalncyh z Trzemeszna (panel dyskusyjny)
 • "Dialog "blokersów" i "skazanych na sukces": Czy młodzi są pokoleniem 'nic'?" - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie (panel dyskusyjny)

Warsztaty i panele odbywać się będą w sobotę, 17 września w godzinach od 15.00-17.30.

Sześć z w/w dialogów - spotkań w grupach to typowe dyskusje panelowe przebiegające wg schematu: wprowadzenie przewodniczącego, wypowiedzi kilku specjalistów, relacja z grupy młodzieżowej + pytania młodzieży do ekspertów, odpowiedzi fachowców na pytania młodzieży, głosy z sali, dyskusja i podsumowanie przez ekspertów.

Pozostałe pięć dialogów będą zorganizowane w formie warsztatów wg następującej metody. Prowadzący przekształca grupę w symulacyjną grupę tematyczną (np. rada miasta, zespół pracowników itp.) i proponuje jej rozwiązanie konkretnego zadania, rozstrzygnięcie zawiłości. Tak ukształtowana grupa rozwiązuje problem, podczas gdy eksperci przysłuchują się i przyglądają dyskusji, początkowo nie wtrącają się. W trzeciej części eksperci wspólnie z grupą rozmawiają zarówno o sprawie, jak i o samej toczącej się w grupie dyskusji.

"Akademia Dialogu" to jeden z podprojektów realizowanych w ramach projektu "Gniezno-Miastem Dialogu" przebiegającego w dniach od 9-18 września 2005 roku w Gnieźnie. Po raz pierwszy w dotychczasowej współczesnej historii Zjazdów Gnieźnieńskich młodzież z powiatu może aktywnie zaznaczyć swój głos w podejmowanych dyskusjach i debatach na wiele nurtujących tematów.

Przypomnijmy, Projekt "Gniezno - Miastem dialogu" obejmuje cykl imprez w okresie od 9 -18 września 2005 roku. Głównym punktem tych wydarzeń jest VI Zjazd Gnieźnieński - kongres ruchów i stowarzyszeń chrześcijańskich, odbywający się w dniach 16-18 września br., przebiegający pod hasłem "Europa dialogu. Być chrześcijaninem w pluralistycznej Europie". Zjazd będzie mieć charakter międzynarodowy, wielokulturowy i ekumeniczny. Zgromadzi ponad 800 reprezentantów wielu ruchów i stowarzyszeń, ze Wschodu i Zachodu. Nowym elementem kongresu ma być otwarcie się na dialog z innymi religiami: judaizmem i islamem. Organizatorem Zjazdu jest Forum Świętego Wojciecha. W prezydium komitetu honorowego znajdują się: Ks. Kardynał Józef Glemp - Prymas Polski, Ks. Arcybiskup Henryk Muszyński - Metropolita Gnieźnieński, Wielce Błogosławiony Sawa - Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski oraz Ks. Biskup Janusz Jagucki - Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Wszystkie informacje na temat Zjazdu znajdują się na stronie www.euroforum.pl

UWAGA!!!
Organizatorzy VI Zjazdu Gnieźnieńskiego serdecznie zapraszają młodzież chętną do współpracy przy organizacji Zjazdu na zasadzie wolontariatu. Wszyscy chętni proszeni są o przybycie na spotkanie w dniu 2 września o godz. 17.00 do siedziby Fundacji Św. Wojciecha w Gnieźnie, przy ul. Łaskiego 11, tel. /061/ 426 36 51.

Oczekiwania Gniezna wobec VI Zjazdu Gnieźnieńskiego - wynik warsztatów młodzieży, które odbyły się w dniu 15 czerwca w Mielnie

Plik do pobrania

Agnieszka Rzempała-Chmielewska2005-06-16
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Piątek 15-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21410945

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno