Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Pierwsze Pasowanie na Przedszkolaka w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. hm. Zygmunta Imbierowicza w Kłecku

W dniu 1 października 2014 roku odbyło się Pierwsze w historii działalności Ośrodka pasowanie na przedszkolaka.

Stało się tak, ponieważ od 1 stycznia 2014 roku rozpoczęło funkcjonowanie przedszkole, w którym edukację przedszkolną pobiera 8 dzieci z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym i znacznym, w tym dzieci autystycznych i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Przedszkole działa w ramach projektu „Czas do przedszkola”. Na zadanie to Powiat Gnieźnieński pozyskał w 2013 r. dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Kapitał Ludzki). Wartość pozyskanego dofinansowania wynosi 483 589,22 zł, natomiast łączna wartość projektu to 568 928,50 zł.

Dzieci uczęszczające do przedszkola specjalnego otrzymują edukację przedszkolną i różne formy terapii, dające szansę na realną integrację i wsparcie ich rozwoju. W ramach projektu zapewnione jest bieżące funkcjonowanie przedszkola oraz liczne zajęcia dodatkowe. Przedszkole otwarte jest 5h dziennie, zapewniony jest dowóz dzieci specjalistycznymi samochodami, wyżywienie specjalnie programowane przez dietetyka, opieka psychologa i pedagoga. Dzieci korzystają z dodatkowych zajęć rehabilitacyjnych, logopedycznych, zajęć muzyczno-ruchowych oraz gimnastyki korekcyjnej, a z największym entuzjazmem i radością uczęszczają na hipoterapię i dogoterapię. Zakupione zostały specjalistyczne pomoce naukowe i dydaktyczne, sprzęty rehabilitacyjne i programy komputerowe, a także dostosowany do możliwości i potrzeb dzieci – kolorowy plac zabaw. Dzieci uczestniczą w wyjazdach rozwojowych (były już w poznańskim ZOO oraz w miasteczku westernowym Silverado City), w imprezach o charakterze integracyjnym z udziałem dzieci z innych Kłeckoskich przedszkoli (np. zajączek wielkanocny), a także imprezach okolicznościowych (np. Dzień Babci i Dziadka).

Projektem objęci są też rodzice (obecnie 14 osób), którzy zdobywają umiejętności nauki i zabawy z dzieckiem niepełnosprawnym, zyskują wiedzę o możliwościach programowanej integracji z dziećmi zdrowymi oraz możliwość godzenia pracy zawodowej z wychowaniem dzieci, a także dzielą się doświadczeniami. W okresie realizacji projektu rodzice nie ponoszą żadnych kosztów związanych z edukacją przedszkolną dzieci.

Projekt realizowany będzie do 30.06.2015 roku (do tego dnia działalność przedszkola będzie finansowana ze środków UE), a Powiat Gnieźnieński zagwarantuje funkcjonowanie przedszkola przez okres równy okresowi realizacji projektu, tj. do 30 grudnia 2016 r. W tym czasie przedszkole będzie finansowane ze środków subwencji oświatowej.

Pasowanie na przedszkolaka odbyło się w trakcie obchodów Dnia Patrona w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kłecku. Ze względu na to, iż patronem Ośrodka jest hm. Zygmunt Imbierowicz cała impreza miała charakter harcerskiego pikniku a głównym organizatorem przebiegu uroczystości była IX Drużyna Harcerska „Bury Wilk” działająca przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Kłecku. Drużyna obchodziła również swój jubileusz 10-lecia istnienia. Założycielem i opiekunem drużyny jest nauczyciel SOSW w Kłecku phm Robert Przykucki. Pod tablicą pamiątkową zostały złożone kwiaty przez delegacje. W tym dniu także swoje pasowanie na wychowanków Ośrodka przyjęli nowi uczniowie, którzy uczęszczają do naszej Placówki od 1 września 2014. Przy sprawnej organizacji Pikniku swój udział mieli tez wolontariusze ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kłecku współpracujący z Ośrodkiem.

Gratulacje i upominki dla pasowanych przedszkolaków przekazały dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Akademia Małego Odkrywcy” w Kłecku, z którym na co dzień organizowane są spotkania integracyjne. Dla wszystkich uczestników przewidziano poczęstunek (kiełbaski z grilla, bigos, grochówkę oraz ciasto i kawę). Wspaniałe wypieki serwowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Michalczy, Gorzuchowie, Polskiej Wsi, Charbowa. Odbyły się liczne konkursy, gry i zabawy dla dzieci i młodzieży. A wszystkim umilił czas zespól muzyczny, który porwał wielu uczestników do tańca.Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2014-10-14
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 11-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21361797

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno