Młodzież z Trzemeszna promowała we Francji Powiat Gnieźnieński

W dniach 11-18 kwietnia grupa czterech uczniów i czterech nauczycieli z Zespołu Szkół Gimnazjum i Liceum im. Michała Kosmowskiego w Trzemesznie przebywała w Nimes we Francji. Była to tzw. wizyta robocza w ramach międzynarodowego projektu "European Young Readers' Prize" ("Europejska Nagroda Młodych Czytelników") realizowanego przez szkołę jak część programu Socrates-Comenius. W trakcie wyjazdu przedstawiciele trzemeszeńskiej szkoły spotkali się z uczniami ze szkół partnerskich uczestniczących w projekcie- z Nimes (Francja), Targovishte (Bułgaria), Luksemburga oraz Sebes (Rumunia).

Celem spotkania było omówienie pierwszego roku trwania projektu, wymiana doświadczeń oraz bliższe poznanie. Uczestnicy spotkania mogli bliżej zapoznać się z systemem edukacji we Francji, zobaczyć jak działa francuska szkoła i jak prowadzone są zajęcia. Młodzież uczestniczyła również w warsztatach poświęconych tematowi projektu, wymieniała swoje poglądy na temat współczesnej literatury europejskiej. Wyjazd był też znakomitą okazją do poznania bliżej życia codziennego we Francji. Gospodarze zorganizowali również wycieczki po Nimes, po parku narodowym, oraz po małych i ślicznych miasteczkach Prowansji.

Przedstawiciele szkół otrzymali pamiątki prezentujące nasz region, ufundowane przez Wydział Promocji Powiatu Gnieźnieńskiego.

Sonia Gralak