Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Celem – oszczędność energii i czyste powietrze

Do „budynku pełnego energii” wyposażonego w szeroki wachlarz technologii i specjalnych urządzeń, które pozwalają na akumulowanie energii ze słońca i wiatru, udali się przedstawiciele powiatu, jednostek podległych i współpracujących z urzędem.

Wyjazd miał charakter szkoleniowy.

Szkolenie odbyło się w dniu 17 czerwca, w siedzibie firmy Nuvarro w miejscowości Posada, leżącej nieopodal Konina. Firma powstała w listopadzie 2009 roku, jako centrum pośredniczące między nauką a gospodarką. Szczególny nacisk centrum kładzie na eko-innowacje oraz odnawialne źródła energii. Siedziba firmy mieści się w biurowcu Centrum Transferu Technologii, który w swoim funkcjonowaniu wykorzystuje odnawialne źródła energii (OZE).

„Budynek pełen energii” akumuluje energię ze słońca i wiatru w następujący sposób: energia cieplna jest wytwarzana przez pompę ciepła i kolektory słoneczne, a także w wyniku wentylacji z rekuperacją, natomiast energia elektryczna przez ogniwa fotowoltaiczne oraz turbiny wiatrowe (z pionową osią obrotu). W siedzibie firmy znajduje się m.in. laboratorium pomiarowe odnawialnych źródeł energii. Powstało ono jako element wzmocnienia infrastruktury badawczo – rozwojowej Centrum Transferu Technologii NUVARRO. Laboratorium stanowi doskonałą platformę współpracy ze środowiskiem wielkopolskich technicznych szkół wyższych oraz z przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych o profilu technicznym.Celem Laboratorium jest prowadzenie badań nad efektywnością energetyczną zastosowanych w budynku technologii energetycznych oraz optymalnym wykorzystaniem zainstalowanych w nim urządzeń energii odnawialnej. Budynek CTT NUVARRO jest przykładem „living lab-u” – koncepcji badawczej opartej na ocenie innowacyjnego rozwiązania przez doświadczenia użytkownika.

Siedziba firmy Nuvarro to eksperymentalny, modelowy budynek wyposażony w urządzenia OZE służące edukacji - uczeniu poprzez eksperymentowanie. W NUVARRO funkcjonuje system inteligentnego zarządzania budynkiem BMS (Building Management System), który służy do zarządzania i zdalnego monitoringu urządzeń automatyki. Poprzez Internet można skutecznie monitorować i optymalizować zużycie energii w budynku.

Organizatorami szkolenia byli Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Polski Klub Ekologiczny – Okręg Wielkopolski Koło w Gnieźnie oraz Wielkopolska Agencja Zarządzania Energią sp. z o.o. w Poznaniu w ramach projektu „Zdrowe powietrze i czysta energia dla wszystkich” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.


2014-06-24
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Sobota 16-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21429712

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno