Strona główna Mapa serwisu Kontakt
                   W związku z nawałnicą, która miała miejsce 11 sierpnia b.r. istnieje możliwość uzyskania zasiłku celowego dla osób lub rodzin najbardziej poszkodowanych. Wszelkich informacji udzielają Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnieźnie i urzędy gmin w zależności od miejsca zamieszkania osoby poszkodowanej. Informacji udziela także Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w godz. 7.30-15.30 TEL 61 424 66 22, po godzinach pracy 508049106         Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                        Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem               Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gnieźnie        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Spektakl „Żegnaj Judaszu” w ramach Festiwalu Ukraińska Wiosna

Rusza kolejna, VII już edycja jednego z największych festiwali w Europie Środkowo – Wschodniej promujących kulturę i sztukę naszych wschodnich sąsiadów.

„Ukraińska Wiosna” - festiwal organizowany przez Stowarzyszenie Społeczno–Kulturalne „Polska – Ukraina” - działające przy Konsulacie Honorowym Ukrainy w Poznaniu odbywać się będzie w całej Wielkopolsce. Gniezno po raz 3 włącza się w festiwal.

W poprzednich latach w Centrum Kultury eSTeDe odbywał się Jarmark Ukraiński czyli spotkanie z kulturą ludową. Tm razem - 19 maja br., godz. 18.00 w CK eSTeDe - będziemy mieli możliwość zobaczenia owoców poznańsko–charkowskiej współpracy kulturalnej w postaci spektaklu „Żegnaj Judaszu” Ireneusza Iredyńskiego, w reżyserii Andrzeja Szczytki z udziałem aktorów Ukraińskiego Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Tarasa Szewczenki w Charkowie.

Ireneusz Iredyński – to jedna z barwniejszych postaci literackich drugiej połowy XX wieku. Poeta, prozaik i dramaturg. Od lat 50-tych niemal do samego stanu wojennego inwigilowany przez SB. Bezpośrednią przyczyną inwigilacji było publikowanie w Paryskiej Kulturze. W swoich utworach tropił nieautentyczności słów i gestów, obnażał zachowania i konwencje, demaskował manipulacje, mitomanię i frustrację - będące przyczyną przemocy, okrucieństwa i upodlenia. Pisał o zagubieniu i samotności. Jego dzieła z pewnością można zaliczyć do kanonu polskiej literatury XX wiecznej.

„Żegnaj Judaszu” to jedna z głośniejszych sztuk Iredyńskiego. Już od pierwszej realizacji scenicznej w 1971 w Krakowie w reżyserii Konrada Swinarskiego stała się jednym z ważniejszych współczesnych dramatów polskich. Akcja dramatu rozgrywa się w sali gimnastycznej podczas spotkania twórców tajnej organizacji. Jeden z inicjatorów konspiracji jest naznaczony imieniem po biblijnym zdrajcy Judaszu. Bohater staje pomiędzy dwoma frakcjami niby sprzecznymi, a jednak stosującymi te same mechanizmy manipulacji. Sztuka opowiada o sprawie współczesnego człowieka próbującego wymknąć się przeznaczeniu, stawia problem funkcjonowania w świecie przemocy takich wartości jak: przyjaźń, lojalność i miłość.

Mimo tego, że spektakl w Polsce najsilniej odbierany był w latach konspiracji PRL-owskiej, jego uniwersalna treść broni się do dziś.

Na „Żegnaj, Judaszu” zapraszamy do Centrum Kultury eSTeDe w poniedziałek 19 maja o godz. 18.00.

Bezpłatne zaproszenia do odbioru w eSTeDe.

2014-05-12
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 16-10-2017 r.    Licznik Odwiedzin20661272

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno