Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Nowa atrakcja Szlaku Piastowskiego – Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego otwarte

Kraków ma swoje interaktywne muzeum w podziemiach Rynku, Wrocław – Centrum Poznawcze w Hali Stulecia, Warszawa...

– multimedialne Muzeum Powstania Warszawskiego, Gdańsk niebawem uruchomi nowoczesną siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności. Od ubiegłego tygodnia również i stolica Wielkopolski może pochwalić się widowiskową atrakcją. W dniu 30 kwietnia uruchomione zostało Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego - Brama Poznania.

W uroczystości otwarcia uczestniczyło wielu znamienitych gości – m.in. samorządowcy, muzealnicy, przedstawiciele świata nauki oraz organizacji turystycznych. Gospodarzem uroczystości był Dyrektor Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT w Poznaniu Robert Mirzyński. Oficjalnego otwarcia muzeum dokonał Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny, który na niniejszą uroczystość przybył w asyście swoich zastępców i skarbnika miasta. Gośćmi specjalnymi byli Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek oraz biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej ks. dr Damian Bryl. W uroczystości uczestniczyli także Starosta Gnieźnieński Dariusz Pilak, Zastępca Prezydenta Gniezna Rafał Spachacz, Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. dr hab. Andrzej Wyrwa oraz Dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie Tomasz Sawicki.

Wartym podkreślenia jest fakt, iż specjalny list na okoliczność otwarcia Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego wystosował Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski, który pogratulował finalizacji tego ogromnego logistycznego przedsięwzięcia zaznaczając, że Poznań obok Gniezna, to miejsca kluczowe dla kultywowania dziedzictwa kulturowego całego narodu polskiego.

Starosta Dariusz Pilak przekazał gospodarzom miejsca specjalny upominek – zestaw czterech oprawionych plakatów edukacyjnych z serii Kultura Piastów dla dzieci, które to w roku 2012 zostały przekazane w ilości 60 tys. egzemplarzy do wszystkich szkół podstawowych w całej Polsce. Oprócz plakatów Starosta przekazał również kilka zestawów książek z w/w serii.

Jak stwierdził Starosta Dariusz Pilak:„Stoję dziś obok Pana Prezydenta (dopis. red. Ryszarda Grobelnego) nie tylko jako Starosta Gnieźnieński, ale również jako Przewodniczący Rady Programowo – Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego. Cieszę się, że Poznań i Szlak Piastowski wzbogacił się o nową atrakcję wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom współczesnego turysty. Do momentu otwarcia ICHOT był oznaczony na trasie przebiegu szlaku kolorem żółtym (jako tzw. obiekt oczekujący). Od dziś Brama Poznania będzie miała kolor zielony, co oznacza, że obiekt spełnia wszystkie wymogi związane zarówno z tematyką, jak i dostępnością. Jesteśmy zgodni, że Poznań i Gniezno nie powinny ze sobą konkurować, ale współpracować. Nasza współpraca w ramach Rady służy właśnie temu celowi. Wierzę, że Szlak Piastowski, Wielkopolska, Poznań, Gniezno i pozostałe miejscowości na szlaku mogą razem skutecznie zawalczyć o większą ilość turystów”.

Jak czytamy na stronie Centrum Turystyki Kulturowej TRAKTwww.trakt.poznan.pl: „(…) Głównym celem utworzenia Interaktywnego Centrum Historii jest aktywizacja turystyczna Ostrowa Tumskiego oraz Śródki jako najstarszych części Poznania, ściśle związanych nie tylko z historią miasta, ale także całego kraju.Badania ruchu turystycznego w Poznaniu pokazują, że aktywność turystyczna na obszarze Ostrowa Tumskiego jest stosunkowo niska. Pomimo swego unikalnego dziedzictwa kulturowego, jest on odwiedzany przez niewielki procent wszystkich turystów odwiedzających miasto. Jedną z głównych przyczyn tak niskiej frekwencji turystycznej jest niedostateczny sposób prezentacji dziedzictwa kulturowego, niedostosowany do potrzeb zwiedzających. Projekt Interaktywnego Centrum Historii ma na celu zmianę tej sytuacji i zaproponowanie produktu turystyki kulturowej, prezentującego historię i dziedzictwo Ostrowa Tumskiego w sposób spełniający wymogi współczesnego turysty(…)”.

Warto podkreślić, iż zwiedzanie obiektu odbywa się przy pomocy audio przewodnika (narracja w kilku językach), które śledzi każdy ruch osoby zwiedzającej, a ponadto w wybranych miejscach można uaktywnić prezentacje dźwiękowe. Całość prezentacji muzealnej jest podzielona na trzy części: ‘tu się Polska zaczęła’, ‘tu Polska trwała’ i ‘tu Polskę odkrywamy’. Na dachu obiektu został ponadto przygotowany specjalny taras widokowy. Co ciekawe, Brama Poznania łączy się oszklonym łącznikiem w zabytkowej Śluzie Katedralnej z częścią dawnych fortyfikacji miasta. Budowa Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego została zrealizowana dzięki środkom unijnym z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Koszt całości przedsięwzięcia to 98 mln zł.

2014-05-06
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Niedziela 17-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21449610

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno