Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli ciekawe miejsca w Powiecie Gniezno

Zbliża się czas wyjazdów wakacyjnych. Szukamy często odległych zakątków na mapie, a tymczasem na terenie Powiatu Gniezno mamy wiele różnorodnych atrakcji turystycznych, które...

w wolnym od pracy dniu warto zobaczyć osobiście.

Szczególnie wartym polecenia jest szlak mitów i legend, który powstał w ramach jednego z ostatnio realizowanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie projektów unijnych pn. „Zintegrowany system informacji wizualnej – szlaki i obiekty turystyczne w Powiecie Gnieźnieńskim”. Wybrane legendy zostały opisane i zwizualizowane poprzez umiejscowienie rzeźb z brązu oraz tablic informacyjnych w trzech językach w wybranych miejscach na terenie powiatu. Niemal we wszystkich miejscach obok rzeźb zostały postawione drewniane wiaty wypoczynkowe . Pomimo początkowych trudności, udało się jedną z legend – najważniejszą z punktu widzenia historii naszego państwa , dt. legendy o Lechu, Czechu i Rusie – umieścić również na terenie Gniezna. Z uwagi na nadzór gnieźnieńskiego konserwatora zabytków legenda ta, została jednak nieco inaczej przedstawiona niż pozostałe.

Oprócz swoistej perełki jaką jest szlak mitów i legend warte polecenia są liczne pałace, dwory oraz obiekty architektury drewnianej. Wszystkie najważniejsze obiekty zostały w sposób przystępny dla turysty opisane poprzez system tablic informacyjnych, prowadzących turystów od obiektu do obiektu wyznaczając dany szlak.

Poprzez system tablic informacyjnych, wiat drewnianych oraz rzeźb z brązu oznakowany został także szlak św. Jakuba przebiegający przez teren Powiatu Gniezno.

We wszystkich najważniejszych miejscach na terenie powiatu zostały ponadto zamontowane duże tablice informujące o atrakcyjności turystycznej powiatu. Oprócz trzech wersji językowych na uwagę zasługuje graficzna forma tablic, w tym m.in. róża wiatrów z mapką w terenie.

Wśród oznakowanych atrakcji znalazły się również miejsca pobytu Ojca Świętego bł. Jana Pawła II oraz miejsca nawiązujące do różnych dziejów dwóch narodów – Polacy i Niemcy 1000 lat razem.

O wszystkich w/w miejscach i atrakcjach można poczytać w nowo wydanej serii folderów promocyjnych Powiatu Gniezno, które są na co dzień dostępne w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Rynek 14. Wersje cyfrowe folderów są również dostępne na stronie www.tupowstalapolska.pl w dziale ‘do pobrania’.

Jak pisał XIX – wieczny polski bajkopisarz i pedagog Stanisław Jachowicz: „Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie”. Zapraszamy zatem do bliższego poznania walorów krajobrazowo – turystycznych Powiatu Gniezno!

Do pobrania: prezentacja podsumowująca realizację projektu pn. „Zintegrowany system informacji wizualnej – szlaki i obiekty turystyczne w Powiecie Gnieźnieńskim”.

2013-06-07
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Wtorek 12-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21368810

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno