Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Sukces trzeciej edycji ‘Dni Pary’ pod względem frekwencji i organizacji

Około sześciu tysięcy zwiedzających, specjalny pociąg Wojciech – z Wolsztyna i Poznania do Gniezna, Noc Muzeów, plener fotograficzny i malarski, Wielkopolska Giełda Turystyczna, rekonstrukcje historyczne oraz...

wiele innych atrakcji - tak można podsumować tegoroczne Dni Pary, które odbyły się w dniach od 15 do 19 maja w Parowozowni w Gnieźnie.

Instytucjami wspierającymi imprezę było Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz Centrum Kultury „Scena to dziwna”.

Organizatorami Dni Pary są Instytut Rozwoju i Promocji Kolei TurKol z Poznania oraz współpracujący z instytutem gnieźnianin Krzysztof Modrzejewski. Co roku, do współpracy przyłącza się coraz więcej instytucji i podmiotów.

W tym roku po raz pierwszy, dzięki organizacji Dni Pary, gnieźnieńska parowozownia włączyła się w międzynarodową imprezą pn. Noc Muzeów. O godzinie 18:40 około 300 osób zebrało się w Parowozowni by wspólnie rozpocząć wieczorne zwiedzanie. Potem można było udać się na darmową autobusową wycieczkę po najciekawszych miejscach kolejowych w Gnieźnie. Zainteresowanych było tylu, że utworzono swoisty korowód automobilowy z autobusów i prywatnych samochodów podążających śladem wycieczki.

Dla uczestników imprezy zostały również uruchomione cztery specjalne pociągi retro ciągnięte przez zabytkowy parowóz Ol49 z wolsztyńskiej parowozowni, zestawione z historycznych wagonów pasażerskich 3 klasy (tam i z powrotem): Wojciech z Wolsztyna i Poznania, Sokół z Wrześni, Kosynier do Trzemeszna, a także Wojtuś do stacji Gniezno Winiary. Warto dodać, że uruchomienie pociągu Wojciech było możliwe dzięki wsparciu finansowemu ze strony Powiatu Gniezno.

Podczas Dni Pary można było także otrzymać całą serię materiałów promocyjnych na stoisku Powiatu Gniezno oraz Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”, jak również Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. WOT przyjechał do Gniezna ze specjalnym stoiskiem w ramach Wielkopolskiej Giełdy Turystycznej oraz własnymi materiałami promocyjnymi dotyczącymi atrakcji turystycznych Wielkopolski.

Po raz kolejny Parowozownia była również miejscem plenerów artystycznych organizowanych przez Centrum Kultury „Scena to Dziwna”. Grupa dzieci i młodzieży z sekcji ‘ABC plastyczne’ pod okiem swojej nauczycielki – malarki Elżbiety Binkowskiej oraz pasjonatów fotografowania z Pracowni Fotografii Cyfrowej kierowanej przez Przemysława Degórskiego od piątku do niedzieli tworzyła w plenerze, szukając w Parowozowni natchnienia dla swoich prac.

Wkład w organizację tegorocznych Dni Pary miała również młodzież z II LO w Gnieźnie, która przygotowała wystawę o interaktywnym charakterze. Uczniowie liceum zbudowali w zmniejszonej skali urządzenia kolejowe np. semafor czy zwrotnicę, którymi mogli operować zwiedzający.

Przez wszystkie dni trwania imprezy, o każdej pełnej godzinie od 10:00 do 17:00, można było skorzystać z darmowego zwiedzania Parowozowni z przewodnikiem.

Dni Pary uroczyście zakończono koncertem Powiatowej Orkiestry Dętej, która przepięknymi standardami filmowymi z repertuaru m.in. Franka Sinatry pożegnała zebranych gości.


2013-05-22
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Środa 13-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21393861

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno