Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Gnieźnieńska wystawa w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej

Od 6 marca w gmachu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej gości wystawa przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego. Jej uroczystego otwarcia dokonał Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Towarzyszył mu JE Ksiądz Abp Prymas Polski Józef Kowalczyk, który objął ekspozycję honorowym patronatem. W uroczystości udział wzięli senatorowie i posłowie oraz władze samorządowe.

„Cieszę się, że gościmy w Senacie wystawę ukazującą początki państwa polskiego” – takimi słowami rozpoczął swoją wypowiedź Bogdan Borusewicz. Marszałek zaznaczył, że przypominanie o znaczeniu Gniezna w kształtowaniu się Polski jest niezwykle ważne, tym bardziej w miejscu takim jak Senat, który jest odwiedzany nie tylko przez młodzież, ale i Polaków z kraju i ze świata, a także zagranicznych gości.

Prymas Polski Józef Kowalczyk nie krył radości ze swojej kolejnej wizyty w Senacie. Podkreślił, że parlament to nie tylko miejsce służące uchwalaniu ustaw, ale jego rolą powinno być również kultywowanie pamięci o sprawach istotnych dla polskiej tożsamości i kultury. Jak zaznaczył, w to dzieło wpisuje się prezentowana w Senacie wystawa ukazująca początki polskiej państwowości. Na końcu swojej wypowiedzi zaapelował, by każdy Polak czuł się w Gnieźnie jak u siebie.

Podczas otwarcia głos zabrał również Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego Dariusz Pilak, którzy zapraszał do odwiedzenia miasta i powiatu gnieźnieńskiego. Po oficjalnych wystąpieniach, zebranych gości oprowadził po ekspozycji jej współautor Gerard Radecki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Ekspozycja „Polska około roku 1000. Gniezno pierwszą stolicą”, powstała w celu unaocznienia zwiedzającym doniosłej roli Gniezna dla państwowości polskiej i rozwoju polskiego Kościoła.Poprzez bogatą szatę graficzną i przystępne opisy wystawa przybliża charakter Gniezna jako pierwszej stolicy w okresie panowania dynastii Piastów, wskazując jednocześnie na fakt iż to właśnie w Gnieźnie powstało pierwsze arcybiskupstwo, a Gnieźnieńska Katedra do dziś jest miejscem przechowywania relikwii św. Wojciecha. Specjalnie opracowane teksty uzupełnione zostały ilustracjami oraz zbiorem kopii wybranych zabytków pochodzących z wczesnopiastowskiego grodu gnieźnieńskiego. Na ilustracje składają się mapki, fotografie i rekonstrukcje rysunkowe obiektów czy zdarzeń historycznych. Komentarze zawarte na wszystkich planszach opierają się na wynikach najnowszych badań archeologicznych i historiograficznych. Dodatkową atrakcją wystawy jest prezentacja wiernej kopii Drzwi Gnieźnieńskich w naturalnej wielkości wraz ze specjalnym komentarzem ilustracyjno-opisowym na jednym z plakatów.

Całość ekspozycji składa się z wolnostojącej kopii Drzwi Gnieźnieńskich,16 plansz wielkości 1,4m x 0,9m umieszczonych w aluminiowych dwustronnych gablotach oraz z zestawu kopii wybranych eksponatów, prezentowanych w 6 gablotach stolikowych.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Senator Rzeczypospolitej PolskiejPiotr Gruszczyński. Mecenasami wystawy są Starosta Gnieźnieński Dariusz Pilak oraz Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski. Patronat Honorowy nad wystawą objął Prymas Polski JE Ksiądz Abp Józef Kowalczyk.(MPPP, fot. Dariusz Pietraszewski)2013-03-08
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Środa 13-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21382645

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno