Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Punkt Widokowy w Dusznie oficjalnie otwarty

Rok od spalenia poprzedniej wieży i 70 lat od pierwszej zbudowanej przez wojska niemieckie wieży obserwacyjnej w Dusznie na Wale Wydartowskim został oficjalnie otwarty punkt widokowy, będący jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych powiatu.

Uroczystość otwarcia odbyła się przy obecności władz Powiatu Gnieźnieńskiego, Gminy Trzemeszno oraz samorządu województwa wielkopolskiego.

Inwestycja została zrealizowana ze środków pochodzących z trzech budżetów – powiatu, gminy i województwa. Koszt wykonania prac budowlanych wyniósł 139 tys. zł.

Wieża została posadowiona na istniejących czterech stopach fundamentowych o wymiarach 1 m x 1 m x 1,5 m. Słupy wieży (jak i wszystkie pozostałe elementy drewniane na punkcie) zostały wykonane z drewna modrzewiowego klasy 1, mocowanego w rury kotwiące śrubami, podobnie jak pomosty widokowe oraz schody. Dach również został wykonany z drewna modrzewiowego klasy 1, dodatkowo pokryty blachodachówką. Całość konstrukcji została zaimpregnowana środkami owadobójczymi. Wykonana została instalacja odgromowa z drutu ocynkowanego i benarki ocynkowanej ułożonej w odległości 0,6 m wokół wieży. Konstrukcja drewniana została zabezpieczona przez pomalowanie specjalnymi środkami drewno-ochronnymi w celu nierozprzestrzeniania się ognia. Cały teren został okrawężnikowany betonowymi krawężnikami ogrodowymi. Teren miejsca widokowego został ogrodzony płotkami myśliwskimi o wysokości 80 cm. Ponadto, uzupełniono braki w zieleni.


Punkt widokowy wygląda identycznie jak przed spaleniem w nocy z 16/17 września 2011 roku. Na takie rozwiązanie wpłynęło kilka argumentów. Wieża mocno utrwaliła się w świadomości mieszkańców i turystów, a jej dotychczasowy wygląd funkcjonuje w wielu materiałach promocyjnych wydanych nie tylko przez Powiat Gnieźnieński (również m.in. w materiałach Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej). Punkt Widokowy w Dusznie stanowi dodatkowo element szlaku architektury drewnianej w Powiecie Gnieźnieńskim. I stąd, wieża znajduje się na tablicach informacyjnych ustawionych w wielu miejscach na terenie powiatu (w ramach projektu unijnego realizowanego przez Powiat Gnieźnieński w latach 2010 – 2011). Ponadto wzorowanie się na wcześniejszej dokumentacji punktu widokowego przełożyło się pozytywnie na czas podjętych prac związanych z odbudową tej zniszczonej atrakcji turystycznej, jak również na koszt całej inwestycji.

W roku przyszłym władze powiatu planują przywrócić utraconą w wyniku pożaru płaskorzeźbę z brązu przedstawiającą różę wiatrów, która była przytwierdzona do najwyższej platformy widokowej. Rzeźba powstała w ramach projektu unijnego zrealizowanego w latach 2010/11 przez powiat. Spotkała się ona z dużą przychylnością turystów odwiedzających punkt.2012-10-22
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 11-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21356003

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno