Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Kamień milowy w rozwoju Szlaku Piastowskiego, czyli spotkanie marszałków w Gnieźnie

Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Piotr Całbecki Marszałek Województwa Kujawsko–Pomorskiego spotkali się 4 września br. w Gnieźnie.

Celem spotkania było podpisania listu intencyjnego w sprawie zmian dokonanych przez Radę Programowo – Naukową ds. Szlaku Piastowskiego. Przewodniczącym Rady został Dariusz Pilak Starosta Gnieźnieński.

Spotkanie marszałków miało na celu zanalizowanie dorobku prac Rady, zalegalizowanie i sformalizowanie jej dalszej działalności, a nade wszystko omówienie kluczowych spraw związanych z dalszym rozwojem Szlaku Piastowskiego.

Przypomnijmy, w roku 2011 w wyniku prac Rady (powołanej przez obu marszałków) przyjęte zostały dwie główne trasy, krzyżujące się w Gnieźnie.  Pierwsza, rozpoczyna się już w Lubiniu, przez Poznań, Pobiedziska, Ostrów Lednicki do  Gniezna, a następnie przez Trzemeszno, Mogilno, Strzelno, Inowrocław, Kruszwicę, Płowce, aż po Brześć Kujawski i Włocławek. Druga trasa przebiega na linii północny zachód – południowy wschód, a więc od Wągrowca poprzez Łekno, Żnin, Biskupin, Gniezno, Grzybowo k. Wrześni, Ląd n. Wartą do Konina i Kalisza, gdzie rezerwat archeologiczny na Zawodziu - ściśle związany z okresem rozbicia dzielnicowego i wielkopolską linią Piastów - zaczyna odgrywać rolę popularnej atrakcji turystycznej. Gniezno zachowuje rolę centralnego ośrodka szlaku, słusznie już choćby z uwagi na świadectwa wczesnopiastowskiej „Civitas Schinesge”.

Warto również przypomnieć, iż Rada Programowo – Naukowa ds. Szlaku Piastowskiego rozpoczynając swoje prace przyjęła następujące kryteria materialności w odniesieniu do przebudowywanego Szlaku Piastowskiego:
  • uzasadniona tematyzacja (gwarancja autentyczności kulturowej)
  • oznaczenie przebiegu i obiektów (in situ i/lub systemowe)
  • dostępność obiektów (komunikacyjna i faktyczna)
  • koordynacja szlaku (jako systemu i oferty)
Co jest istotne, tak jak przed podjęciem wysiłków w zakresie restytucji, Szlak Piastowski charakteryzował się niskim stopniem zgodności tematycznej obiektów z profilem szlaku (zgodność pełna: 47% obiektów; zgodność częściowa: 11% obiektów, brak zgodności 42% obiektów), tak po przebudowie szlaku zgodność jego obiektów z tematyką szlaku oscyluje na poziomie 98%!

Rada Programowo – Naukowa ds. Szlaku Piastowskiego liczy aktualnie 20 osób. Wśród nich znajdują się naukowcy, badacze, urzędnicy oraz gestorzy wybranych obiektów kulturowych i turystycznych z województwa wielkopolskiego i kujawsko – pomorskiego. O ewentualnym poszerzeniu składu Rady decydują marszałkowie obu województw.

Do tej pory Rada odbyła pięć spotkań (14 czerwca 2011 r. w Poznaniu; 6 września 2011 r. w Gnieźnie, 2 grudnia 2011 r. w Biskupinie, 2 marca 2012 r. w Gnieźnie oraz 25 maja 2012 r. w Gnieźnie). Następne spotkanie zostało zaplanowane na 18 września br. w Gnieźnie.

Dotychczasowe działania Rady znalazły uznanie m.in. w województwie wielkopolskim, czego efektem jest przyznanie w tym roku przez Wielkopolską Organizację Turystyczną regionalnego certyfikatu dla najlepszych produktów turystycznych, co z kolei skutkuje ubieganiem się o certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Wyniki tych starań będą znane pod koniec września br.

Patronat honorowy:

2012-09-05
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Wtorek 12-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21366913

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno