Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Powiat Gniezno we wszystkich szkołach podstawowych w Polsce

Już niebawem każda szkoła podstawowa w Polsce otrzyma w prezencie od Powiatu Gniezno zestaw czterech plakatów edukacyjnych do nauki historii. Przedsięwzięcie to ma charakter unikalny w skali kraju.

W ramach projektu unijnego „Tu powstała Polska – promocja kulturowego produktu turystycznego Powiatu Gnieźnieńskiego, wizerunkowego produktu Wielkopolski” realizowanego od początku stycznia 2011 roku przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie (w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, działanie 6.1 Turystyka, schemat II – promocja i informacja turystyczna) jednym z zadań jest ‘Kultura Piastów dla dzieci’.

Polega ono na przygotowaniu zestawu 4 rodzajów książek dla dzieci oraz przygotowanie kompletu 4 rodzajów plakatów edukacyjnych spójnych tematycznie z książkami:
  1. Zjazd Gnieźnieński i pierwsza koronacja
  2. Piastowska architektura monumentalna
  3. Życie w grodzie
  4. Pancerni i tarczownicy
Prace nad przygotowaniem plakatów edukacyjnych zostały właśnie zakończone. Zgodnie z założeniami projektu plakaty mają trafić do wszystkich szkół podstawowych w Polsce, jako materiał pomocniczy do nauki historii.

Zostało wydrukowanych 60 tys. sztuk plakatów, po 15 tys. sztuk z każdego rodzaju. Każda szkoła podstawowa w Polsce otrzyma w prezencie od gnieźnieńskiego samorządu powiatowego zestaw 4 plakatów.

Niniejsze zadanie jest przedsięwzięciem jedynym w swoim rodzaju. Takiej niekomercyjnej akcji o charakterze promocyjno – dydaktycznym jeszcze nikt w Polsce nie przeprowadził! Bardzo ważnym aspektem pomyślnego zrealizowania niniejszego zadania jest skuteczny kolportaż plakatów. W tym aspekcie starostwo pozyskało do współpracy Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu, p. Elżbietę Walkowiak. Pani Kurator wspiera organizacyjnie i honorowo niniejsze przedsięwzięcie poprzez pomoc w dotarciu z informacją do wszystkich kuratorów oświaty w Polsce. Właściwe przekazanie istoty przedsięwzięcia, oprócz wysokiej zawartości merytorycznej i plastycznej plakatów, jest drugim równie ważnym czynnikiem wpływającym na pomyślność realizacji niniejszego zadania.

Projekt zakłada kolportaż plakatów do siedzib 16 kuratorów oświaty w Polsce (ewentualnie również do zamiejscowych delegatur kuratoriów). Równolegle zostanie przeprowadzona akcja e-mailingowa do ponad 14 tys. szkół podstawowych w Polsce. Bazy danych mają zostać udostępnione przez poszczególnych kuratorów. Ostateczny odbiór plakatów ma się odbywać w kuratoriach. Warto nadmienić, iż szkoły zlokalizowanie na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego prawdopodobnie otrzymają zestaw plakatów bezpośrednio ze Starostwa. O przeprowadzonej akcji ‘plakatowej’ zostanie również poinformowane Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz inne ważne instytucje kulturalne oraz punkty informacji turystycznej w Gnieźnie i w Poznaniu. Plakaty trafiły już do Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie.

Niniejszym projektem władze powiatu pragną również zainteresować media ogólnopolskie, co w czasie prowadzonych dyskusji na temat nauczania przedmiotu historii w szkołach oraz prowadzanych różnorodnych spektakularnych akcji w tym zakresie, przedsięwzięcie to może trafić na podatny grunt i wzbudzić zainteresowanie ze strony przedstawicieli massmediów.

Autorem plakatów (zarówno w zakresie opracowania tekstów, jak i wykonania rysunków) jest gnieźnieński artysta plastyk Jarosław Gryguć. Nadzór merytoryczny w zakresie odbioru wykonanych prac, sprawowała kilkuosobowa komisja w składzie: Dr Robert Andrzejewski, Wicestarosta Gnieźnieński; Jacek Wrzesiński, kierownik grodu w Grzybowie/Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Przewodniczący Organizacji Turystycznej Szlak Piastowski; Tomasz Janiak, archeolog, pracownik Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie; Agnieszka Rzempała – Chmielewska, kierownik projektu, Dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju oraz Aleksandra Kuźniak, Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu.
Plakaty otrzymały również pozytywną recenzję uznanego mediewisty, prof. dr hab. Andrzeja Wyrwy, Dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
2012-05-24
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Niedziela 17-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21439620

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno